İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
04 Eyl

Metraj Nedir?

NEDİR, ŞANTİYE

METRAJ NEDİR?

Metraj da bu çalışmalardan biridir. “Metraj nedir?” denilecek olursa da, inşaat yapısını meydana getiren tüm yapı elemanlarının yapılmasında kullanılacak olan malzeme ve yapılacak olan tüm işin miktarını tespit etmek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma içerisine “metraj nedir?” sorusuna doğru bir yanıt verilmeli ve tüm metraj çalışmasında yapı elemanları ayrı ayrı ölçülerek, bu ölçümlerin cetvele aktarılması gerekmektedir.
Metraj, proje üzerinde gösterilebilecek bir işlemdir. Aynı zamanda yapının olduğu yer üzerinde de ölçüm çalışması yapılarak metraj yapılabilir. Metraj yaparken genel olarak iş kalemleri birimlerine göre gerekli ölçümler yapılmalıdır. Uzunluk, alan ölçümleri farklı birimler üzerinden yapılmaktadır. Metraj çalışmalarında ölçümler için;
• Uzunluk ölçümlerinde metre cinsinden
• Alan ölçümlerinde en ve boy ölçümü çarpılarak metrekare cinsinden
• Hacim ölçümleri en, boy ve yükseklik ölçümleri çarpılarak metreküp cinsinden
• Ağırlık ölçümleri tartılarak
işlem yapılır. Bu nedenle metraj çalışmalarında hangi alanda ölçüm yapılacaksa o ölçüm alanı iyi bir şekilde incelenmeli ve çalışmaları yapılmalıdır. Yanlış bir ölçüm birimi kullanımı sonucunda tüm proje hatalı olarak gösterilebilir.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Metraj çalışmaları genel olarak inşaat öncesinde maliyet hesaplamalarında kullanılmaktadır. Aynı şekilde inşaat sırasında bitmiş kısımların hak ediş hesaplamaları yapılırken de aynı şekilde metraj değerleri kullanılır. Sürecin başlangıcından sonuna kadar tüm çalışmalarda metraj değerleri etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Uygulamalarda kullanılan farklı metraj tipleri de bulunmaktadır. Bu metraj tipleri;
Klasik metraj: Genel olarak klasik metraj da adet, boy, en ve yükseklik hesaplamaları yapılır.
Demir metraj: Demir yapı elemanları için demir çapı, boy, birim, ağırlık ve adet ölçümleri yapılarak hesaplamalar yapılır.
Profil metraj: Bu metraj tipinde adet, birim, ağırlık gibi ölçümlerin yanında boy ölçümü de yapılır.
Hafriyat metraj: Hafriyat metrajı diğerlerinden farklı olarak cros enkesit noktaları üzerinden ölçüm ve hesaplama yapılır.

Membran Nedir? 04/09/2019 Membran Nedir? Mıcır Nedir? Mıcır Nedir? 04/09/2019