Ev Tadilatı Nasıl Yapılır?

Baştan sonra ev tadilatı, doğru bir şekilde planlandığında keyifli bir sürece dönüşür. İster yeni bir eve taşının ister eski evinizi yenilemek isteyin, tüm evin tadilattan geçmesi uzun sürebilir. Bu nedenle taşınmadan önce tüm işlerin tamamlanmasını sağlayacak şekilde planlama yapmak önemlidir. Ayrıca bazı tadilat işleri diğerine göre daha uzun sürebilir. Örneğin tesisat değişimi, boya gibi işlerle karşılaştırıldığında daha zahmetlidir ve daha uzun sürer. Buna ek olarak tesisat değişimi tüm odanın kirlenmesine neden olabilir. Önce boya işlerini yapıp ardından tesisat işlerini yapmak size sadece zarar getirir. Yapılacak işleri en aza indirmek için doğru tadilat sıralamasının izlenmesi önemlidir. Eğer bir tadilat şirketiyle çalışmıyorsanız, tadilat sıralamasını kendiniz belirlemeniz gerekir. Buna karşın tadilat şirketiyle çalışıyorsanız, şirket zaman ve iş planlamasını sizin için yapacaktır.

İçindekiler

Ev Tadilatı Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

İhtiyaçlarınızı Belirleyin!

Evdeki tadilat sürecini kendiniz yöneteceksiniz ilk olarak ihtiyaçlarınızı belirleyin. Su tesisatı değişecek mi? Elektrik tesisatının yenilenmesi gerekiyor mu? Odaya priz çıkışı eklenecek mi? Tüm bu sorular ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olur. Sürecin en az sorunla tamamlanması için elinize kağıt ve kalem alın ve yapılacakları listeleyin. Daha sonra yapılacakların yanına her işin yaklaşım ne kadar süreceğini ve ne kadara mal olacağını yazın. Böylece toplam proje süresini ve proje maliyetini daha rahat belirleyebilirsiniz.

Piyasa Araştırması Yapın!

Tadilat işlerine hemen başlamak yerine piyasa araştırması yapın. Piyasa araştırması aşamasında işçilik, malzeme fiyatı ve işlerin tamamlanma süresi gibi durumları ele alın. Büyük şehirlerde tadilat işlerinin küçük şehirlere göre daha yüksek maliyetli olacağını unutmayın. Ayrıca yakın zamanda tadilat işi yaptıran akraba veya arkadaşlarınız varsa genel maliyetleri onlara da sorabilirsiniz. Böylelikle elinizde tadilat projesi öncesinde yaklaşık bir inşaat maliyet hesabı olacaktır. Ancak seçeceğiniz malzemelere ve işin kapsamına, piyasa durumuna göre bu maliyetlerin değişebileceğini unutmayın.

Öncelikle Tesisat İşlerini Tamamlayın!

Tadilat projenize karar verdikten sonra ilk olarak tesisat işi gibi kırma gerektiren işleri tamamlayın. Su ve elektrik tesisatı döşenirken fayansların ve duvarların kırılması gerekir. Eğer badana işini tesisattan önce yaparsanız, badanaya yaptığınız tüm masraf boşa gidecektir. Yeni yapılan bir eve taşınıyorsanız tesisatın değişmesine gerek olmayabilir. Fakat eski evlerde tüm tesisatın değişmesi gerekir. Özellikle elektrik tesisatı öncesinde eşyalarınızın nereye geleceğini planlayın. Böylece televizyon, müzik seti veya lambaları yerleştirdikten sonra priz arama derdiniz ortadan kalkar. Ayrıca kabloların duvar arkasından görünmeyecek şekilde geçirilmesi evinize estetik bir görüntü katacaktır.

Evinizin Yalıtımını Yapın!

Tesisat tadilatını tamamladıktan sonra evin su ve ısı yalıtımını yapın. Evin tüm tadilat işlerini tamamladıktan sonra su sızıntısı ya da ısınma sorunu yaşamak oldukça keyifsiz olacaktır. Gelecekte bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için evinizde gerekli su ve ısı yalıtımlarını yapın. Sonradan pişman olmaktansa önceden gerekli önlemleri almak sizin için faydalı olacaktır.

Mutfak ve Banyo Tadilatını Tamamlayın!

Tesisat işlerinden sonra mutfak ve banyo tadilatını tamamlayın. Mutfak ve banyo, salon ve diğer odalarla karşılaştırıldığında daha fazla iş çıkarır. Diğer odalarda zemin döşemesi ve boya-badana yeterli olursa mutfak ve banyoda makine giderlerinin hazırlanması, seramik ev fayans döşenmesi ve tezgah montajı gibi zorlu işler vardır. Öncelikle zemini ve duvarları kirleten bu işleri tamamlayın. Daha sonra boya-badana ve zemin döşemesi gibi işleri yapın.

İnce İşleri Sonraya Bırakın!

Tadilat sırasında ince iş olarak adlandırılan detaylı işleri en sona bırakın. Eğer ana tadilatta bir sorun olursa, ince işlere harcadığınız emek boşa gidebilir. Bunun yerine öncelikle kaba işleri halledin. Daha sonra alçıpan uygulamaları veya boya-badana gibi işleri yapın. Duvar kağıdı ise en son yapmanız gereken uygulamalar arasında yer alır. Boya-badana işlerinden sonra evinize yeni eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Mobilya Seçimiyle Evinizi Yenileyin!

Evinizi baştan sona yenilemek istiyorsanız, tadilat sürecinde yeni mobilyalar seçin. Evin iç tasarımını tadilattan önce yapmak, eşyalarınızı tam olarak istediğiniz yere yerleştirmenize imkan tanır. Mutfakta kullanacağınız tezgahı seçin ve malzemesine önceden karar verin. Salonunuzda koltuk ve masa takımınızı tadilat öncesinde seçin. Aydınlatma ünitelerine önceden karar vererek elektrik tesisatını yerleştireceğiniz yere göre tasarlayın. Ayrıca elinizdeki eşyaları yenilemeye göndererek farklı bir görüntüye kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Eşyalarınızı yerleştirin ve tadilatı tamamlanmış evinizin tadını çıkarın.

Evlerini Yenileyecek Olanlar İçin Tadilat Fikirleri

Evinizi eskisinden daha güzel bir hale getirmeye karar verdiyseniz, ilk önce yenileyeceğiniz alanları belirlemeniz gerekiyor. Hangi alanda nasıl bir değişiklik istediğinizden emin olmanız, tadilat işlemlerinizin çok daha pratik ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayacağından sizleri ve evinizi garanti altına alıyor. Eğer evin tamamında bir tadilat söz konusu ise, çok daha fazla zaman gideceğinden planınızı, bu işleme göre şekillendirmenizde fayda var. Evlerinizi yenileyerek son derece modern ve eşsiz bir alana sahip olabilmeniz mümkündür. Birtakım tadilatlar sonrasında eskisinden çok daha canlı ve albenisi olan bir eve kavuşarak, evinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Yaptıracağınız tadilat sırasında kaliteli ürünler kullanmanız, evinizin uzun süre yeni görünümünü korumasına yardımcı olacaktır.

Mutfak Tadilatı İçin Fikirler

Mutfağınızı yenilemeye karar verdiğinizde, dikkat etmeniz gereken şey alanı en iyi şekilde değerlendirmek oluyor. Ölü alanların da içinde bulunduğu bu yapıyı, dekoratif tasarımlarla çok daha işlevsel hale getirebilmeniz muhtemeldir. Daha sonra kaba tadilata başlamadan önce su, doğalgaz ve elektrik tesisatını halletmeniz gerekiyor. Tadilat işlemi öncesinde, mutfak içerisinde yer alan ürünlerin boyutlarını hesaba katarak, tadilatı gerçekleştirmenizde fayda var. Duvar boyunca uzanan raflı sistemler, mutfağında çok fazla eşyası olanlar için oldukça faydalı olacağından, tadilat fikirleri içerisinde tavsiye ediliyor.

Banyo Tadilatı İçin Fikirler

Banyo tadilatında sorun yaşamamak için alınacak bir diğer tedbir ise su ve elektriği kesmek olacaktır. Bu sayede olumsuz bir durumla karşı karşıya kalma ihtimali en aza indirilecektir. Yapılan tadilat işlemlerinde doğru ekipmanlar kullanılması ve aynı zamanda kişisel güvenlik ekipmanlarının da olması kaza ihtimallerini azaltacağı için çok önemlidir. Bu gibi konularda risk almak istemeyen ustalar her zaman tedbirlerini eksiksiz bir şekilde almakta ve diğer insanlara da tadilat alanına girmemeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.

Banyolarında tadilat yapan kişiler özellikle işlemler bittikten sonra mutlaka denemeleri yapmalı ve her şeyin tam olarak hazır olduğundan emin olmalıdırlar. İkinci bir işçilik yapmamak için veya ileri de aynı sorunun yaşanmaması için bu kontroller çok önemlidir. Tadilat yapılırken banyonun kullanılmaması ve gerek olmadıkça tadilat alanına koruyucu ekipman olmadan girilmemesi gerekmektedir.