İNŞAAT HESABI NEDİR?

İnşaat Hesabı nedir? Hangi sorunlara çözüm üretmektedir?

İzo-city

TÜRKİYE’DE İNŞAAT SEKTÖRÜ

Türkiye’de her yıl ortalama olarak

0

milyon m² İNŞAAT

0

YAPI

yapılmakta

0

KONUT

0

milyar TL

harcanmaktadır.

(Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu)

Peki Türkiye’deki inşaat sektöründe projelerin %90’ının maliyet ve fizibilite çalışmalarının doğru planlanmadığı ve proje bütçesinin çok daha üstüne çıktığının farkında mısınız?

İşte bu noktada İnşaat Hesabı sizlere çözüm sunuyor.

İNŞAAT HESABI NEDİR?

        Küçük ve orta ölçekli müteahhit firmaların henüz bir işe başlamadan (teklif aşamasında) maliyet hesabını düzgün bir şekilde yapamamaları sonucunda kalitesiz işçilik, iflas eden firma, mağdur vatandaş, yarım kalan inşaat gibi bir sürü sorunun oluştuğunun bilincindeyiz.

        Türkiye’de inşaat yapan müteahhitlerin %97’si küçük ve orta ölçekli firmalardır. Bu müteahhitler sürekli yeni yerlerle ilgilendiği için mal sahiplerine ve arsa sahiplerine çok sık teklif verirler. Ama her teklif verdikleri yerle anlaşabileceklerinin garantisi yok, bunun pratikte mümkünatı da yok. Dolayısıyla müteahhitler işi alacağı garanti olmadığı için teklif aşamasında belli bir harcama yapmak da istemiyor. İş garanti olsa proje çizilir, metraj yapılır ona göre maliyet hesabı yapılır ama garanti olmadığından bu masraflar müteahhite çok fazla geliyor ve derme çatma bir hesapla teklif veriyor. Teklifin kabulü demek noterde imza atmak demek, o saatten sonra da maalesef geri dönüşü olmuyor, olsa da sözleşme gereği cezai yaptırımları var.

        İnşaat sektöründe öncü firmaların bu şekilde teklifler vermediğini, teklif verilirken uzman mühendislerin ve teknik elemanların aylarca çalıştığını biliyoruz, bu vesileyle bu tarz büyük firmalar için böyle bir gereksinim de yok.

        İnşaat Hesabı kısaca; inşaata başlamadan(teklif aşamasında), inşaatın maliyetini hesaplama yazılımıdır.
Müteahhitlerin bizi tercih etmesinin sebeplerinden birkaçı;

  • 5dk’da binanın tüm maliyetini çok düşük (%2 civarı) hata payıyla hesaplayabilmesi.
  • Yaptığı tüm hesapları detaylı bir şekilde rapor olarak alabilmesi.
  • Aynı işi yapmakta kullanılan 2 farklı malzemeden hangisinin daha hesaplı olduğunu 1sn’de görebilmesi. Örneğin: Duvar yaparken tuğla, ytong ve bims kullanma maliyetinin ne kadar fark ettiğini görüp ona göre malzeme seçimi yapılabilmesi.
  • Emsal’li (kaks) arsalarda yapılabilecek birkaç farklı inşaatın maliyetlerinin kıyaslanabilmesi (Örnek görmek için tıklayınız.)
  • Dubleks daire yapıp satmakla, yapmadan satmak arasındaki kar farkının rahatlıkla görünebilmesi

        Gayrimenkul değerleme uzmanları imarı olan bir arsaya değerleme yaparken önce arsanın boş haline nasıl bir inşaat yapılabileceğinin hesabını yapıyor. Sonrasında İnşaat Hesabı yazılımını kullanarak binanın maliyetini hesaplıyor ve bölgedeki daire satış fiyatına göre arsaya değer biçiyor. Örneğin: Yatırımlık arsa alan birisi var. 1000m² olan arsasının piyasa koşullarına göre değerini öğrenmek istiyor. Gayrimenkul değerleme uzmanı arsada yapılabilecek binanın hesabını yapıyor. Diyelim ki 10 daire olsun. Dairelerin 1 tanesinin de piyasadaki satış fiyatı 800.000TL olsun. Değerleme Uzmanı, bu binanın maliyetini İnşaat Hesabı aracılığıyla hesaplıyor ve 2.500.000TL buluyor. Müteahhite de bir kar biçerek arsanın sahibine değer verebiliyor. Örneğin müteahhitin karı 1.500.000TL olsun. Bu arsa 4.000.000TL’ye müteahhite satılsa, 2.500.000TL de inşaat maliyeti olsa müteahhitin toplam 6.500.000TL maliyeti olur. 8.000.000TL de hasılat olursa 1.500.000TL kar olur.
Bu hesap yöntemi SPK Lisanslı Değerleme Uzmanı için hesap yöntemlerinden birisi olup, bu şekilde rapor vermesi uygun olmayabilir ama pratik hesaplar için çokça kullanılmaktadır.

        Emlak danışmanları İnşaat Hesabı’nı, ellerindeki arsa portföyü hakkında müteahhite sunum yapmak için detaylı hesap yapmak için kullanmaktadır.

        İnşaat Hesabı modülünün yanı sıra evinin veya ofisinin bir kısmına veya tamamına tadilat yapmak isteyen kişilerin, tadilata başlamadan önce tüm tadilat maliyetini hesaplayabilmesine yarar. Tüm evin/ofisin tadilat maliyeti bütçeyi aşıyorsa evin/ofisin bir kısmının tadilatını yapmaktan vazgeçenler oluyor. Müşterilerimiz tadilatın maliyetini tadilata başlamadan bildikleri için; kapıları değiştirmeyelim, parkeler kalsın, banyo dolabını kullanmaya devam edelim ama mutfak dolabını tamamen değiştirelim gibi seçimler yapıyorlar ve tüm seçim varyasyonlarının raporunu pdf formatında çıktı alıp kıyaslama yapabiliyorlar.

        İnşaat ve Tadilat maliyetleri hesaplarına ek olarak inşaatın ve tadilatın tüm giderlerini detaylı bir şekilde, kategoriler halinde, inşaatın ilerleyişine uygun bir şekilde, satın alınan 1kg çivinin bile maliyeti atlanmadan tutulup, günlük, aylık, yıllık veya proje bazlı raporunun alınabildiği, hangi ustaya/taşerona ne kadar ödemenin yapıldığı ve ne kadar borcun kaldığı, ileri vadeli olarak kime ne kadar borcunuzun olduğunu görebildiğiniz, kısa ve uzun vadedeki nakit akışınızı tutabildiğiniz ve tüm bu hesapları 7 gün 24 saat, her hangi bir kuruluma gerek olmadan online olarak dilediğiniz cihazdan takip edebildiğiniz, kullanımı için hiçbir eğitime gerek olmayan, herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir inşaat gider takip yazılımıdır.