DÖŞEME NEDİR?

Yapının planlanmasında yük, ağırlık ve dayanıklılık gibi planları proje aşamasında yapılmaktadır. Proje aşamasında yapılan işlemlerde yapının ayrıldığı kat durumları, malzeme kullanımı gibi birçok konu söz konusudur. Yapıların kat sistemlerinde döşeme kullanılır. “Döşeme nedir? Nasıl yapılır?” bu noktada önemli sorulardandır. Döşeme, yapının katlara ayrılması ve üzerinde yürünen alanların yük, ağırlık durumlarını taşıyan, mesnetlere ileten yapı elemanıdır. Döşemenin yapısı ve kullanımı yapının kat durumuna ve ne üzerine yapılacağına dair değişiklik göstermektedir. Bu nedenle döşeme yapılışı ve döşemenin kullanımı da inşaat için önemlidir.
Döşeme Yapımı
“Döşeme nedir?” sorusu kadar döşeme nasıl yapılır sorusu da önemlidir. Döşeme yapımında yapının durumuna göre uygunluk gösteren bir yapım uygulanması gerekmektedir. Döşemelerin kalıp sistemleri hatıl ya da kiriş kalıpları ile hazırlanmalıdır. Bu işlem döşemenin daha sağlam olması için yapılır. Aynı zamanda döşeme altına destek sistemlerinin koyulması da gelecek olan betonarme yapı elemanın ağırlığını taşıması için gereklidir. Yapılarda yer alan çekme gerilimini önlemek adına çekme oluşan bölgeye çelik koyulmaktadır. Bu sayede yapı çekme ve öteleme gibi işlemlere karşı korunmalı olmaktadır.

 

 

 

Döşeme Çeşitleri
Döşeme çeşitleri yapı türüne göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar bazı mimari açılardan dekoratif tarzda olsa da dekoratif dışında bir döşeme sistem örme işlemidir. Döşeme çeşitleri;
Ahşap Döşeme: Ahşap yapılı olan kiriş yapı elemanları üzerine ahşap malzeme kaplanarak yapılmaktadır.
Asmolen Döşeme: İnşaat alanında sık kullanılan asmolen doldu ile yapılan dişli döşeme çeşididir.
Çift Doğrultu Döşeme: Uzunluk ve genişlik bakımından uygulama yapılan çift doğrultu döşeme de uzunluk, genişliğin 2 katından daha az olması gerekmektedir.
Demir Taş Döşeme: Dolgu görevi yapmakta olan bir yapı malzemesinin aynı anda basınca karşı da çalıştığı döşeme türüdür. “Döşeme nedir?” sorusuna karşılık olarak belirtilen döşeme çeşitleri arasında bu döşeme, kilden yapılmış özel boşluklu bloklar kullanır.
Kaset Döşeme: Yatay ve düşey doğrultularda yükü taşıyacak olan nervürlü yapıda ve aynı kesitte olan dişli döşemelerdir.
Volta Döşeme: Çelik yapılı kirişler arasına normal tuğlaların örülmesi üzerine yapılan eski bir döşeme türüdür.