Açık ve Kapalı Otopark Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

İçindekiler

Otoparklar, motorlu taşıtların belli bir süre için bırakılabileceği açık veya kapalı alanlardır. Otoparklar katlı otopark, açık alan, kapalı alan ve mekanik otoparklar olarak ayrılırlar. Resmi Gazetede yayınlanan ve 2018 yılında 30340 sayılı Resmi Gazete ile güncellenen Otopark Yönetmeliği ile Türkiye`de otopark ölçülerine dair standartlar belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre araç manevra alanı minimum otopark metrajı 20 metrekaredir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı yönetmeliğe göre, binek araçlar için park yeri uzunluğu 5 metreden, genişliği ise 2.5 metreden kısa olamaz. Bu ölçüler tüm belediyelerin standartlarında değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden daha net bilgi almak adına belediyelere sorulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular?

Kapalı veya Açık Otoparklarda Park Yeri Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Ebatı 250 cm. x 500 cm’dir. Engelli otopark ölçülerinde ise bu ebatlar 350 cm x 500 cm olmaktadır.

Engelli Park Yeri Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Engelli işareti konulan bu park yerleri 3 mt olarak tasarlanmalıdır.

Araç Stroperi Yerleşimi Nedir? Ölçüsü Ne Olmalıdır?

Stoperler, araçların otopark duvarına çarpmasını engeller ve doğru park etmesine yardımcı olmak için kullanılır. Binek araç park yerlerinde ön park çizgisinden 80 cm geriye sabitlenir. Kauçuk, plastik veya metal (boru) malzemeden üretilir. Stoper yüksekliğinin maksimum 12 cm olması gereklidir. Tek parça stoperlerin minimum 180 cm, iki parça halinde stoperlerin her birinin minimum 50 cm olması gerekir.

Park Yerleri Ayırıcı Şeridi Niçin Kullanılır?

Yol çizgi boyası, plastik şerit düzenleme butonları, kauçuk şerit düzenlemede kullanılır.

Otoparkların Düzenlenmesinde Belirlenen Ölçüler Nelerdir?

  • Otopark rampası ve sirkülasyon yolları üzerinde yapılacak otopark tefrişlerinde, otopark tefrişinden sonra kalan mesafenin, minimum rampa genişliğini sağlaması zorunludur.
  • Otopark giriş kapısı genişliği net 2,75 metreden az olamaz.
  • Otopark giriş kapısı yüksekliği net 2,00 metreden az olamaz.
  • Otopark iç yüksekliği kiriş altı dâhil olmak üzere hiçbir yerde net 2,10 metreden az olamaz.
  • Umumi otoparklarda rampa eğimi % 15’ten fazla olamaz. Umumi otoparklar haricinde, otopark ihtiyacını bünyesinde karşılayan binalarda otopark rampası eğimi % 20’den fazla olamaz.
  • Otopark rampa genişliği 2,75 metreden az olamaz. Rampalar dönüş kısımlarında asgari 2.75 metre iç yarıçapında düzenlenir.
  • Umumi otoparklarda yapılacak 90 derecelik dönüş verilen yollarda, küçük araçlar için gidiş ve dönüş yolu genişlikleri toplamı 6,50 metreden az olamaz. Umumi otoparklar haricinde bu ölçü 6,00 metreden az olamaz.
  • Otoparkların tefrişinde manevra alanı hariç, binek otoları için en az 2,40×4,90 metre, kamyonet ve panelvan için 3,00×6,00 metre, kamyon ve otobüsler için en az 4,00×12,00 metre ölçüsü esas alınır.
  • Birim otopark alanlarının uzun kenarı en az 4,90 metre, kısa kenarı ise engelliler için en az 3,50 metre diğerleri için en az 2,40 metre genişliğinde olmak zorundadır.