İnşaat Hesabı

Ev Tadilatında Sıralama Nasıl Olmalıdır?

Ev Tadilatında Sıralama Nasıl Olmalıdır?

Baştan sonra ev tadilatı, doğru bir şekilde planlandığında keyifli bir sürece dönüşür. İster yeni bir eve taşının ister eski evinizi yenilemek isteyin, tüm evin tadilattan geçmesi uzun sürebilir. Bu nedenle taşınmadan önce tüm işlerin tamamlanmasını sağlayacak şekilde planlama yapmak önemlidir.
Ayrıca bazı tadilat işleri diğerine göre daha uzun sürebilir. Örneğin tesisat değişimi, boya gibi işlerle karşılaştırıldığında daha zahmetlidir ve daha uzun sürer. Buna ek olarak tesisat değişimi tüm odanın kirlenmesine neden olabilir. Önce boya işlerini yapıp ardından tesisat işlerini yapmak size sadece zarar getirir.
Yapılacak işleri en aza indirmek için doğru tadilat sıralamasının izlenmesi önemlidir. Eğer bir tadilat şirketiyle çalışmıyorsanız, tadilat sıralamasını kendiniz belirlemeniz gerekir. Buna karşın tadilat şirketiyle çalışıyorsanız, şirket zaman ve iş planlamasını sizin için yapacaktır.

Evdeki İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Evdeki tadilat sürecini kendiniz yöneteceksiniz ilk olarak ihtiyaçlarınızı belirleyin. Su tesisatı değişecek mi? Elektrik tesisatının yenilenmesi gerekiyor mu? Odaya priz çıkışı eklenecek mi? Tüm bu sorular ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olur.
Sürecin en az sorunla tamamlanması için elinize kağıt ve kalem alın ve yapılacakları listeleyin. Daha sonra yapılacakların yanına her işin yaklaşım ne kadar süreceğini ve ne kadara mal olacağını yazın. Böylece toplam proje süresini ve proje maliyetini daha rahat belirleyebilirsiniz.

Piyasa Araştırması Yapın

Tadilat işlerine hemen başlamak yerine piyasa araştırması yapın. Piyasa araştırması aşamasında işçilik, malzeme fiyatı ve işlerin tamamlanma süresi gibi durumları ele alın. Büyük şehirlerde tadilat işlerinin küçük şehirlere göre daha yüksek maliyetli olacağını unutmayın.
Ayrıca yakın zamanda tadilat işi yaptıran akraba veya arkadaşlarınız varsa genel maliyetleri onlara da sorabilirsiniz. Böylelikle elinizde tadilat projesi öncesinde yaklaşık bir inşaat maliyet hesabı olacaktır. Ancak seçeceğiniz malzemelere ve işin kapsamına göre bu maliyetlerin değişebileceğini unutmayın.

Öncelikle Tesisat İşlerini Tamamlayın

Tadilat projenize karar verdikten sonra ilk olarak tesisat işi gibi kırma gerektiren işleri tamamlayın. Su ve elektrik tesisatı döşenirken fayansların ve duvarların kırılması gerekir. Eğer badana işini tesisattan önce yaparsanız, badanaya yaptığınız tüm masraf boşa gidecektir.
Yeni yapılan bir eve taşınıyorsanız tesisatın değişmesine gerek olmayabilir. Fakat eski evlerde tüm tesisatın değişmesi gerekir. Özellikle elektrik tesisatı öncesinde eşyalarınızın nereye geleceğini planlayın. Böylece televizyon, müzik seti veya lambaları yerleştirdikten sonra priz arama derdiniz ortadan kalkar. Ayrıca kabloların duvar arkasından görünmeyecek şekilde geçirilmesi evinize estetik bir görüntü katacaktır.

Evin Yalıtımını Yapın

Tesisat tadilatını tamamladıktan sonra evin su ve ısı yalıtımını yapın. Evin tüm tadilat işlerini tamamladıktan sonra su sızıntısı ya da ısınma sorunu yaşamak oldukça keyifsiz olacaktır. Gelecekte bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için evinizde gerekli su ve ısı yalıtımlarını yapın. Sonradan pişman olmaktansa önceden gerekli önlemleri almak sizin için faydalı olacaktır.

Mutfak ve Banyo Tadilatını Tamamlayın

Tesisat işlerinden sonra mutfak ve banyo tadilatını tamamlayın. Mutfak ve banyo, salon ve diğer odalarla karşılaştırıldığında daha fazla iş çıkarır. Diğer odalarda zemin döşemesi ve boya-badana yeterli olursa, mutfak ve banyoda makine giderlerinin hazırlanması, seramik ev fayans döşenmesi ve tezgah montajı gibi zorlu işler vardır. Öncelikle zemini ve duvarları kirleten bu işleri tamamlayın. Daha sonra boya-badana ve zemin döşemesi gibi işleri yapın.

İnce İşleri Sonraya Bırakın

Tadilat sırasında ince iş olarak adlandırılan detaylı işleri en sona bırakın. Eğer ana tadilatta bir sorun olursa, ince işlere harcadığınız emek boşa gidebilir. Bunun yerine öncelikle kaba işleri halledin. Daha sonra alçıpan uygulamaları veya boya-badana gibi işleri yapın. Duvar kağıdı ise en son yapmanız gereken uygulamalar arasında yer alır. Boya-badana işlerinden sonra evinize yeni eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabilirsiniz.

Mobilya Seçimiyle Evinizi Yenileyin

Evinizi baştan sona yenilemek istiyorsanız, tadilat sürecinde yeni mobilyalar seçin. Evin iç tasarımını tadilattan önce yapmak, eşyalarınızı tam olarak istediğiniz yere yerleştirmenize imkan tanır. Mutfakta kullanacağınız tezgahı seçin ve malzemesine önceden karar verin. Salonunuzda koltuk ve masa takımınızı tadilat öncesinde seçin. Aydınlatma ünitelerine önceden karar vererek elektrik tesisatını yerleştireceğiniz yere göre tasarlayın. Ayrıca elinizdeki eşyaları yenilemeye göndererek farklı bir görüntüye kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Eşyalarınızı yerleştirin ve tadilatı tamamlanmış evinizin tadını çıkarın.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by
blank