Kaset Döşeme Nedir?

Yapı içerisinde yük dengeleri doğru bir şekilde dağıtılması gerekmektedir. Yük dengesinin doğru bir şekilde dağıtılmaması halinde yapı istenmeyecek duruma gelecek ve olumsuz bir doğal afet sırasında yıkıma uğrayacak duruma kadar gelecektir. Bu nedenle döşeme işlemlerinde yük dengesinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Kaset döşeme işlemleri de bu durum kapsamında yapılır. Yapı içerisine insanların en çok bulunduğu bölgelerde döşeme yüklerini taşımak için kaset döşemeler kullanılır. Okul, alışveriş merkesi, sinema, tiyatro, otopark gibi yapılarda kaset döşemeler sıkça kullanılmaktadır. Diğer döşeme türlerine göre daha kullanışlı ve kolay hazırlanması nedeniyle kaset döşeme tercih edilmektedir.
Özellikleri
Günümüzde yapılarda kaset döşeme kullanılmasının nedenlerinden biri tasarruflu olmasıdır. Tasarruf yapılırken aynı zamanda sağlam bir malzeme de kullanılmak istenir. Bu duruma en uygun malzemelerden olan kaset döşeme birçok özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kaset döşeme özelliklerine bakıldığında;
• Kaset döşeme isteğe bağlı olarak her boyutta üretimi mevcut olan döşeme tipidir.
• Kalıp ömrü ortalama olarak 50 yıl kullanıma uygundur.
• Beton yüzeyinde ekstra bir pozitif etki sağlar.
• Dayanıklı yapısı ile yük dengesini korur.
• Plak döşeme gibi döşeme türlerine göre daha fazla beton tasarrufu sağlar.
• Montaj, taşıma, işçilik gibi işlemleri oldukça kolaydır.
Bu özellikler özellikle insan kalabalığının fazla olduğu yerlerde kullanıma daha elverişlidir. Kiriş, döşeme ve yapı sistemlerinde dengeleyici birçok unsur bulunur. Bu kısımların dengesini sağlamak ve yük taşıyıcı olarak kaset döşeme kullanmak en güvenilir yollardan biridir.
Kaset döşeme genel olarak kolon ve aks aralığında 8 metreden başlayarak daha üst metrelere ulaşan ve döşemenin birim alanda fazla yük yük taşınması gerektiğinde kullanılmaktadır. Kaset döşem yapısı nedeniyle çift yönlü bir taşıma sistemi oluşmaktadır. Bu nedenle statik yükler kolay bir şekilde taşınmaktadır. Aynı zamanda dış ortamdan etkilenmekte olan beton sıcaklığı da kaset döşeme ile birlikte daha az etkilenecek ve sıcaklık değişimi normal bir seviyede kalacaktır. Kaset döşeme yük taşıma işlemleri ve beton kapsamı içerisine kullanımı en kolay olan ve güvenirliliği en iyi olan malzemelerdendir.