Kalıp Sökme Süresi Nedir?

kalıp sökme islemi

Günümüzde inşaat sektörü yaygınlaştıkça, bir takım teknik bilgilerin de tarafımızdan iyi bir biçimde öğrenilmesi gerekiyor. Çevremizde betonarme yapılar artmaya ve gelişmeye başladı. Bu betonarme yapıları geliştirirken birçok farklı detayı da iyice öğrenmemiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi de kalıp sökme süreleridir. Bu kalıpları yanlış zamanlama yaparak söktüğünüz zaman birçok problemle yüzleşebilirsiniz. Her betonarme kalıbının farklı sökme süreleri bulunmaktadır. Bu süreler betonun ağırlığı ve yapım aşaması sırasında karşılaşacağı yapım teknikleri ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin bir betonun taşıyacağı hareketli yüklerin ağırlığı ve betonun onları taşıyacak kadar sertleşip sertleşmediği oldukça önemlidir.

Peki, kalıp sökme süresi nasıl belirlenir? Bunun için genel zamanlamalar bulunmakta mıdır?

Kalıp sökme süresinin gelip gelmediğini, betonun yeterli derecede mukavemeti alması sonucunda anlayabiliriz. Yani betonun yeterli dayanıklılığa ulaşıp ulaşmadığı anlaşılması halinde söküm işlemlerine başlanabilir. Kısaca kalıp döküm süresi şudur şeklinde net bir bilgi vermemiz yanlış olacaktır. Genelleyecek olursak betonarme yaparken destekler ve diğer taşıyıcı elemanlar 7 ila 28 gün boyunca sökülmemelidir. Bu gün sayısı da yine betonun çeşidine ve ne için kullanılacağına bağlı olarak değişim göstermektedir.

DEĞİŞKENLER NELERDİR?

Betonun gerekli mukavemete ulaşması, birçok farklı değişkene bağlıdır. Ortam sıcaklığı, betonun çeşidi, ağırlığı, yapılış şekli ve beton sıcaklığı bu süreyi belirler. Yönetmeliklerin hiçbirinde kalıp sökme süresi konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Bu süreyi ancak kendi başımıza gerekli deneyleri ve gözlemleri yaparak belirleyebiliriz.
Yine de inşaat sektöründeki pratik bilgilere dayanarak kalıp dökme süreleri hakkında aşağı yukarı şu rakamları vermek mümkün olacaktır:

• Kirişlerin dikey bölümleri, betonarme duvarlar ve kolonlar için 2 gün.

• Taşıyıcı dikmelerinin altında kalan döşemeler için 3 gün.

• Taşıyıcı dikmelerinin altında kalan kirişler için 7 gün.

• 4.5 metre açıklığa ulaşan döşemelerde yer alan dikmelerin sökümü için 7 gün.

• 4.5 metreyi geçen döşemelerdeki dikmeleri sökebilmek için 14 gün.

• 6 metreye kadar olan kirişlerde yer alan dikmeleri sökmek için 14 gün.

• 6 metreyi aşan kirişlerde bulunan dikmeleri sökebilmek için 21 gün.

Şayet priz hızlandırıcı gibi teknikler kullanılırsa bu sürelerin tamamı 7’de 3 oranında azaltılabilmektedir. Ama yine de tüm dikey kalıp elemanlarını sökmek için mutlaka ama mutlaka 24 saat beklemek şarttır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kalıp sökme süresi belirlendikten sonra dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktaları da şu şekilde listelemek doğru olacaktır:

Şantiye şefi tarafından yapılan deney sonucunda beton eğer yeterli dayanıklılığa ulaşamadıysa sökme işlemi yapılmamalıdır.

Kalıpları söktükten sonra yük taşıyacak olan bölümlere dikkatlice bakmak gerekmektedir.

Betonun sertleşmesi sırasında donma olursa kalıp sökme süresine mutlaka 24 saat daha eklenmelidir.

Ek olarak ortamda hava sıcaklığı +5 derece altına düşerse her gün için kalıp sökme süresine 24 saat daha eklenmelidir.