İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
08 Eki

İnşaat Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

GAYRİMENKUL, ŞANTİYE, YÖNETMELİK

İnşaat Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnşaat faaliyetleri, içerisinde birçok önemli ayrıntıyı barındıran faaliyetler bütünüdür. Özellikle son yıllarda ülkemizde inşaat alanında birçok önemli atılım yapıldığını görmekteyiz. İnşaata başlamadan önce yapılması gereken işlemler mevcuttur. Bunlar hep teknik işler, hem de bürokratik işlemler olarak ikiye ayrılır.

Teknik İşlemler

İlk etapta çalışma sahası sınırlandırılmalı ve projede bu sınırlar belirtlilmelidir. Daha sonra yapılacak önemli işlemse, inşaat alanındaki altyapıdır. İnşaat alanındaki alt yapı hatlarının kesinlikle bilinmesi ve buna göre önlem alınması gerekmektedir. Eğer inşaat alanının altında aktif durumda olan bir altyapı tespit edilirse bunun taşınması için gerekli işlemler başlatılmalıdır. Şantiye alanındaki enerji hatlarının belirlenmesi de oldukça önemlidir. Zira bu hatlardan enerji sağlanabilir ve inşaatın yürütülmesi kolaylaştırılabilir.

Şantiyede ne kadar iş makinasının kullanılacağı ve şantiyede ne kadar işçi çalıştırılacağının önceden tespit edilmesi gerekmektedir. İşçilerin yiyeceği yemekler, kullanacakları izinler, gece bekçi olarak kalacaklar önceden ayarlanarak bir sorun çıkması engellenmelidir. Ayrıca inşaat alanının şehir merkezinden uzak olması durumunda, işçilerin ihtiyaçlarını sağlayabileceği kantin gibi yerlerin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
İşçilerin güveliği son derece önemlidir. Bu sebeple tüm güvenlik önlemlerinin alınıldığına emin olunmalıdır. Güvenlik malzemeleri yeterli sayıda olmalı ve her işçinin kullanması zorunlu hale getirilmelidir.

Şantiye güvenliği de son derece önemlidir. Özellikle şantiye şehir merkezindeyse, inşaatın çevresinden geçen insanların zarar görmemesi adına önlemler alınması gerekmektedir. Şantiyenin hem içerisinde hem de dışarısında, tehlike belirten lehvalar konulması alınabiklecek en yerinde önlemlerden bir tanesidir. İnşaata kim girerse girsin baret takması da zorunluluklardan ve alınabilecek güvenlik önlemlerinden bir tanesidir. Ayrıca şantiye dışarısına inşaat şirketinin ismi ve binanın sahibinin de isimlerinin yazılması önemlidir.
Teknolojik ürünlerin sayısı belirlenerek ihtiyaçlar giderilmelidir. İnşaat alanında kullanılacak olan telefon, telsiz, bilgisayar gibi aletlerin sayıları belirlenerek temin edilmelidir. Jenaratör kullanılacaksa sayısı belirlenmelidir.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Bürokratik İşlemler

İlk etapta imar durumu başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu başvuruyu yapabilmek için tapunun sahibi ya da hissedarı olmanız gerekmektedir. Bu şartlar olumluysa dilekçenizle birlikte belediyeden başvuru yapabilirsiniz.
Tapu ve Kadastro’dan röperli kroki almanız gerekmektedir. Röperli kroki olmadan inşaata başlamak mümkün değildir.
Eğer inşaat yapılacak alanda eski bir yapı bulunuyorsa, bu yapının mutlak suretle yıkılması gerekmektedir. Yıkım işlemine geçilmeden önce yapıya bağlı olan elektirik, su ve doğalgaz gibi hatların kesilmesi zaruridir.

Mimar veya mühendis tarafından mimari, elektrik, kalorifer gibi projelerin hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanan projeler belediyeye teslim edilmeden evvel, İtfaiye Müdürlüğü, İSKİ ve Kaymakamlık Sivil Savunma Müdürlüğü’ne onaylatılmak durumundadır.
Binanın yapılacağı parseller hisseye bağlıysa, tüm hisse sahiplerinin onay vermesi şarttır. Aksi takdirde inşaatın gerçekleşmesi mümkün değildir.
İnşaatta çalışacak işçilerin sigortalarının yapılması için SSK’ya başvurulması gerekmektedir. SSK’ya ayırca iş yerinin tescili için de başvuru yapılması şarttır.

İnşaat Sektöründe… 08/10/2018 İnşaat Sektöründe Görülen Meslek Hastalıkları Nelerdir? İnşaata Hangi Mevsimde Başlanmalı? Mevsimsel Sıkıntı Yaşar Mıyız? İnşaata Hangi Mevsi… 08/10/2018