İdeal Bir Daire Nasıl Olmalı?

Ev alanları kişilerin özgürlüklerini ve kendi tarzlarını oluşturdukları alanlardan biridir. Yorucu bir günün ardından, ev her zaman kurtarıcı ve olunmak istenilen yerlerdendir. Bu konuda belirli idealler bulunmaktadır. İdeal bir daire nasıl olmalı ve içerisi nasıl düzenlenmeli gibi tüm konular oldukça derin bir şekilde araştırılmış ve açıklanmıştır. Bu açıklamalar inşaat ve mimari sektör içerisinde yapılmış ve koşullara uygun bir şekilde bir daire planı çıkartılmıştır. Peki, ideal bir daire nasıl olmalı?
Hayaller içerisinde birçok farklı ev tipi sizleri beklemektedir. Ancak gerçek dünya içerisinde, hayalini kurduğunuz evi bulmak kolay bir işlem değildir. Daire yapıları da günümüz coğrafyası ve değişen toplum bilinci nedeniyle değişerek farklı bir noktaya doğru gitmektedir. Bu durum ideal bir daire nasıl olmalı sorusunu akıllara getirmektedir. Daire tipleri arasında yer alan stüdyo daireler son zamanlarda revaçta olması nedeniyle daha fazla yapımı başlandı. Ancak ideal daire için 2+1 ve 3+1 daireler konuşulması gerekmektedir.
2+1 Daire
Daire yapıları bina şekline göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bir dairenin oda sayısı az olsa da genişlik bakımından oldukça büyük alanlar vadedebilmektedir. 2+1 daireler içerisinde genel olarak ebeveyn odası, çocuk odası, salon, mutfak ve banyo yer almaktadır. Bu alanların ideal bir daire nasıl olmalı sorusu karşılığında belirli metrekare durumları mevcuttur. Ebeveyn odası için 14 metrekare, çocuk odası için 9 metrekare, salon için 23 metrekare, mutfak için 9 metrekare, hol için 8 metrekare ölçüleri 2+1 daire için en ideal ölçülerdendir.
3+1 Daire
Daire sahibi olmak isteyen herkes 3+1 daire ister ancak bu daireler genel piyasa düzeninde daha pahalı olması nedeniyle pek yaklaşılmaz. Ancak 4 kişilik bir aile iseniz, 3+1 daire ideal bir büyüklükte olacaktır. Üç adet oda bulunmasıyla daha özgür bir alan sunan 3+1 daireler içinde ideal bir daire nasıl olmalı sorusuna karşılık belirli metrekare ölçüleri vardır. Salon için 25 metrekare, çocuk odası için 10 metrekare, misafir odası için 10 metrekare, mutfak için 9,5 metre kare, hol için 9 metrekare en ideal ölçülerdir.