Hatıl Nedir?

 

Yük taşınması ve yük dengesinin iyi ayarlanması inşaat çalışmaları içerisinde önemli bir durumdur. Bu nedenle yük taşımaları işlemlerinde daima farklı yapı malzemeleri kullanılmış ve bu malzemeler ağırlık dengesine göre düzenlenmiştir. Hatıl, ağırlığı yatay bir şekilde dağıtmak ve duvarların dikey doğrultudaki çatlamalarını engelleme amacıyla, duvarın içine yatay olarak konulan ahşap, tuğla ya da betondan imal edilmiş bir tür kiriştir. Hatıl nedir denildiğinde de bu yapı malzemeleri arasında sayılabilmektedir. Binalar içerisinde genellikle iki kattan oluşmakta olan ya da 18 metreden uzun binalarda döşeme altında yer alan ve büyük açıklıkları bulunana, yatay bir şekilde yük taşıyan, dış ve perde duvarların üzerinde hatıl yer alarak, yük taşıyıcı görevi üstlenmektedir. Bu sayede yapılarda genel olarak uzun binalar için geçerli olmakla birlikte yapıyı doğru bir şekilde yük dengesine karşı korumayı hedeflemek üzerine yapılması gerekmektedir. Hatıl aynı zamanda temellerde temele gelen yükleri dağıtmak aynı zamanda depremden gelen yükleri dağıtmak amacıyla da kullanılır.

 

Duvar dayanımları her yapı için farklı olmaktadır. Bu nedenle yapıların yatay bir şekilde ağırlıkların dengesini almasını ve yapıların daha uzun süreli dayanım göstermesi hatıl nedir sorusunu açıklamaktadır. Hatıl, duvar dayanıklılığını artırdığı gibi yapının daha sağlam olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yapılarda kullanımı önemlidir. İki kolon arasındaki mesafeye göre hatıl sistemi belirlenmesi gerekmektedir. Belirli bir kullanım ve hazırlanma işlemi olması nedeniyle iki duvar ya da iki kolon arasındaki mesafenin doğru bir şekilde belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle yapıların doğru bir şekilde hazırlanması ve sistemlerin doğru uygulamalarla işlem yapılması gerekmektedir.

Hatıl nedir konusunda kalıp oluşumları ve kolonlarda 8 inşaat demiri kullanımı yapılmalıdır. Statik olarak dayanımı artırmak için kolon yüzeyleri delinmelidir. Ardından hatıl donatıları kolonlara saplanmaktadır. Döşeme üzerinde kullanılan hatıl bir kolon donatısı söz konusu ise yine aynı işlem uygulanması gerekmektedir. Bu noktada iç duvar ve dış duvarda gerekli kalınlıklara göre işlemler yapılması gerekmektedir. Duvar kalınlıkları çoğu noktayı belirleyen ve hatıl yapımı sırasında gerekli olan çalışmaları gösteren bir noktadır. Aynı zamanda duvar yüksekliği de hatıl uygulanması işlemlerinde önem arz etmektedir. Yapılar ilk aşamadan itibaren dayanıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle tüm yapı malzemeleri ve uygulamalar buna göre seçilmesi gerekmektedir. Hatıl uygulama işlemleri de yapılarında ha dayanıklı olması amacıyla yapılan bir işlem olarak yapılmaktadır.