ASMOLEN DÖŞEME NEDİR?

Döşeme yapısı, yapıların genel olarak ağırlık taşımaları için uygulanan bir sistemdir. Bu sistem yapısının farklı çeşitlerine inşaat alanında rastlamak mümkündür. Yük taşıma işlemi yapmayan döşeme çeşitleri de bulunmaktadır. Asmolen döşeme de bu çeşitlerin arasında yer almaktadır. Asmolen döşeme genel yapısı gereği dolgu malzemeleri ile yapılır. “Asmolen döşeme nedir?” denildiğinde ise tanım itibariyle, herhangi bir yük taşıma özelliği bulunmayan ve dişli döşemeler arasını doldurmak üzere kullanılmakta olan hafif dolgu malzemesine verilen isimdir. Asmolen döşeme kullanılması ile düz bir tavan elde edilmesi gerçekleştirilir. Düz bir tavanın yanında mimari açıdan da tavsiye edilen bir döşeme sistemidir. Böylelikle duvarlar istenilen şekilde ayarlanabilecektir.  Asmolen döşeme nedir sorusu genel anlamda bir döşeme sistemini anlatmamaktadır.

Asmolen döşeme yapısı içerisinde dişlerin arası boş bırakılmamaktadır. Boşluk alanlara koyulan dolgu malzemeleri boşluklu beton briket, pişmiş kil, köpük gibi bu kapsama özel üretilmiş olan ürünlerin kullanımı yapılmaktadır. “Asmolen döşeme nedir?” sorusuna karşılık olarak ısı yalıtımı ve ses yalıtımı gibi durumlarda cevap niteliğinde verilebilir. Ancak asmolen döşeme herhangi bir ağırlık taşımadığı için planlama işlemlerinde statik ve betonarme hesaplamalarına dâhil edilmemektedir. Asmolen döşemenin sadece şöyle bir eksisi vardır, çok kalın bir döşeme yapısı olduğundan daha bir güçlü döşeme etkisi olabileceğinden zımbalama etkisi gibi güçlü döşeme etkisi gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu da yapıya olumsuz etki katacaktır. Tabi ki bu kusur uygulamadaki eksikler yüzünden oluşacaktır. Gerçekte böyle bir durumu deprem haricinde gözlemlemek mümkün değildir. Asmolen çeşitleri olarak içinde kullanılan dolgu malzemesi açısında sıralayabiliriz. Örneğin Tuğlalı asmolen döşeme, EPS köpüklü asmolen döşeme, XPS köpüklü asmolen döşeme vb. elemanlarla asmolen türlerini çeşitlendirebiliriz.

Asmolen Döşeme Faydaları

• Tavan yapısına düz bir görüntü sağlar.
• Kalıp sisteminin maliyet miktarları oldukça düşüktür.
• Asmolen döşemede boşluk oluşturmak basittir.
• Sağlıklı bir yapısı vardır. Toz tutabilecek olan herhangi bir çıkıntı etmenine sahip değildir.
• Sıva, boya gibi bölümleri az olması nedeniyle inşaat maliyeti düşüktür.
• Ses ve ısı yalıtımında etkili bir yalıtım sistemi vardır.
Asmolen döşeme faydaları kullanıldığı alana göre kendini gösteren bir yapıdır. Dolgu sistemi olması nedeniyle çevresel olarak herhangi bir zarar ya da olumsuz duruma yer vermeyecektir. Özellikle ev içerisinde ya da bir yapı içerisinde toz, kir gibi işlemlerin yapıdan uzak kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle asmolen döşemenin kendi çapında büyük bir avantajı söz konusudur. İnşaat alanlarında yalnızca gerekli yerlerde uygulanmaktadır.