Arsa Tipleri Nelerdir?

Uzun yıllardır süre gelen yatırımın vazgeçilmezi olan arsalar, dikkatli seçildiğinde size büyük kazançlar getirebilir. Fakat yanlış yatırım yapıp büyük kayıplar yaşamak da söz konusudur. Arsa tipini doğru seçmek doğru yatırıma attığınız ilk adım olacaktır. Arsa tipleri nelerdir? sorusuna cevap arayarak, ssıl sorularımızdan arsa tipleri inşaatı etkiler mi sorusunun cevabını birlikte arayalım.

Arsa Tipleri

Arsa tiplerini temel olarak 2 kategoriye ayırabiliriz: İmarlı arsalar ve imarsız arsalar. İki arsa tipinde de doğru hamleler ile büyük kazançlar elde edilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yapmak istediğiniz projeye uygun arsa tipi seçmektedir. İki arsa tipine de biraz bakalım;

İmarlı Arsa

Arsa Tipleri İmarlı Arsa

İmarlı arsa, üzerine yapılar inşa edebileceğiniz arsa tipidir. Gerek şahsi yapılarınızı gerekse de belli koşullarda hastane, okul gibi kamusal yapıların inşa edilmesine izin verilir. Kendi içinde konut alanı, ticaret alanı, karma arsalar (ticari ve konut, turizm ve konut gibi) olarak kategorilere ayrılır.

 

İmarlı arsaların değeri birçok şeye bağlıdır ve değişkendir. Arsa tipinin imar durumu, o arsanın ne kadar değerli olduğunu size gösterir. İmar ve imar durumu nedir diye soracak olursanız;
İmar, belediyelerin gelişim planları yaptıkları alanlardır. Arsanın imar durumu ise üzerinde neler yapılabileceğinin yasal göstergesidir. Bu gösterge, yapının şeklini, ne amaçla kullanılabileceğini kesin kurallarla belirlerken yapılanmanın koşullarını, teknik şartlarını içerir. Arsa üzerine yapılacak olan binanın kaç katlı olabileceğini, bahçe mesafesini, kısaca tüm yapılanma koşullarını imar durumu ile öğrenebilirsiniz. Yani inşaatınızla ilgili tüm ayrıntılar buna bağlıdır.
Bu şartları öğrenmek için arsanızın bağlı olduğu belediyeye başvurabilirsiniz. Eğer arsa size ait değilse bu durum daha zor olabilir, genelde belediyeler bu bilgileri saklı tutar.
İmarlı arsa tipi içerisinde bulunan kamu arsaları ve ticari arsaların durumu biraz daha farklıdır.
Kamu arsalarına sadece kamu tarafından ortak kullanılacak ve kamu yararına olacak yapılar inşa edilebilir. Ticari arsalar ise alışveriş merkezleri, mağazalar ve yemek zincirleri gibi iktisadi bir amaca hizmet eden yapıların inşa edilebildiği arsalardır.

İmarsız Arsa

Arsa Tipleri

İmarsız arsa, üzerinde yapı inşa edemeyeceğiniz toprak parçalarıdır. Arazi veya tarla olarak da adlandırılır. Ancak İmar Müdürlüğü tarafından imar uygulamasına dahil edilirse arsa niteliği kazanır.
Eğer bu tarz topraklara yapı inşa etmek istiyorsanız biraz riske girmeniz gerekecek. İmarlı arsalara göre epey ucuz olan imarsız arsalar, doğru konumda alındığında bir süre sonra giderek fiyatı artacaktır. Aradan on sene geçtikten sonra aynı araziyi iki üç katına satabilirsiniz.
Diğer bir seçenek ise arazinizi imara açtırmaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey imarsız arsanızın kamulaştırılamayacak bir alanda olmasıdır. Su havzalarından uzak ve ormanın içinde olmayan araziler her zaman daha az risk taşır. Diğer koşulda inşaatınız çok farklı maddelerle kısıtlanabilir.
Arsa alırken seçim yapmakta zorlanıyorsanız arsa alım sürecinde size yardımının dokunacağı blog yazımızı okumak için tıklayınız.