Yeni Binada Terleme Problemi Neden Olur Çözümü Nedir?

Binalarda yaşanmakta olan terleme problemi, bu binalarda oturmakta olan kişilerin durumdan ciddi anlamda rahatsız olmasına neden olabiliyor. Çünkü terlemenin meydana gelmesi ile beraber yapı elemanı içerisinde var olan yalıtım malzemesinin değerini düşürmekle kalmıyor, bununla beraber ahşabın bozulmasına, metalik bileşim elemanlarının korozyona uğramasına, yüzey kısmındaki bozulmalar sonrasında kaplama malzemelerinde dökülmelerin ve kabarmaların oluşmasına neden oluyor. Düşünülenin aksine binalardaki terleme problemi yalnızca eski binalarda ortaya çıkmıyor. Bununla beraber yeni binalarda da kimi zaman evlerde yaşayan insanlar bu sorun ile karşı karşıya kalıyor ve sorunun neden ortaya çıktığını bilemeden çözüm arayışına girmeye çalışıyor.

Genel itibari ile yeni binalarda terleme problemi oluşmasındaki en büyük etkenlerin başında, mantolama çalışmalarının olması gerektiği gibi yapılmaması gelmektedir. Isınan havanın içerisinde yer almakta olan nem ile beraber yükselecek ve tavan-duvar birleşimine ulaşacaktır. Eğer ki binanın üst katında oturan kişi varsa o dairede bulunan sıcaklık ile kişinin oturmakta olduğu evin sıcaklığı neredeyse aynı olduğu için yoğunlaşma işlemi gerçekleşmeyecektir. Bununla beraber evin duvar bölümleri dış cepheden gelecek olan soğuk havadan ötürü iç ortama oranla çok daha soğuk kalacaktır. Bundan dolayı da ısınmış hava içerisindeki nem, var olan bu noktalar üzerinden yoğunlaşmaya başlayacaktır. Bununla beraber duvarlar ile tavanın birleşmekte olduğu yerde terleme sorunu ortaya çıkıyorsa, bu bölgelerde ağırlıklı olarak konstruktiv ısı köprüleri bulunabilir.

Öyle ki duvarların yalıtımları yeterli oranda yapılmış olsa dahi yeni binalarda bu detayın üzerinde dikkatli şekilde durulmadığı durumlarda terleme problemi ortaya çıkacaktır. Bunlarla beraber mantolama işleminin nasıl yapıldığı da yine üzerinde durulması gereken konular içinde kendine yer buluyor. Yeni binalardaki terleme öncelikli olarak köşelerde başlayacaktır. Bundan dolayı da yalıtım çalışmaları yapılırken her bir detayın üzerinde özenle durmak gerekir. Yapılacak olan başarılı yalıtım ile beraber duvarlarda oluşabilecek terlemenin önüne geçilmiş olacaktır. Tabi ki bu işlemler yapılırken konusunda deneyimli olan kişiler ile iletişime geçilmesinin önemi büyüktür.

Özellikle de son dönemlerde terleme probleminin giderilmesi adına çok fazla sayıda kişi çalışmalar yapıyor olsa da bu çalışmaları yapan kişilerin tamamı ne yazık ki istekleri yerine getirme konusunda oldukça farklı sorunları beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla bu tarz sorunların oluşmasının engellenmesi adına mutlaka konusunda deneyimli olan kişiler ile iletişime geçilmesi gerekiyor.