• Yüzeysel Temel Çeşitleri
  • Derin Temel Çeşitleri

Yapı güvenliği ve yapı planlaması proje başlangıcından sonuna kadar önem arz eden konulardan biridir. Bu alanda temel seçimi ve yapının yük durumuna göre temel çeşidi seçimi işlemleri de oldukça önemlidir. Temel genel bir tanım itibari ile yapının yükünü güvenli bir sistem aracılığı ile zemine aktarmakta olan yapı elemanıdır. Temellerin üzerine inşa edilen ve düşey taşıyıcılar olarak bilinen kolon, perde, çekirdek gibi yapı elemanlarından aldıkları yükleri geniş bir alana yaymakla görevlidirler. “Temel çeşitleri nelerdir?” denildiğinde iki ana başlıkta ayrılsa da bu iki ana başlık kendi içerisinde farklı alt temel çeşitlerine ayrılmaktadır.

Yüzeysel Temel Çeşitleri

Yapı yükünü zemin yüzeylerine güvenle taşıyabileceği alanlarda yüzeysel temel uygulanmaktadır. Kesin olarak bu temel çeşidinde zemin yüzeyine temel oturtulmalı ve don seviyesi altına inilmesi gerekmektedir.

  • Tekil Temeller: Her kolon yapısının altına yapılan ayrı temel yapısıdır. Sadece düşey yük etkisi altında olan bu temel çeşidi, yatay yükünde etkisi altında olursa bu durumda simetrik tekil temeller devreye girer.
  • Duvar Altı Temel: Duvar altlarına uygulanmakta olan temel yapısı betonarme gibi türlerden oluşmaktadır.
    Sürekli Temel: Temel çeşitleri nelerdir denildiğinde sıkça kullanılan bir temel çeşidi olan sürekli temel, zeminin sağlam olduğu bina yapılarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda zeminin zayıf olduğu yapılarda da sıkça kullanılan bu temel yapıyı deprem durumlarına karşı korumaktadır.
  • Radye Temel: Temel tipleri arasında kendi içinde farklı tiplere sahip olan radye temel, emniyet gerilme sisteminin düşük olduğu ve sıkışma oranının yüksek olduğu alanlarda uygulanır.

Derin Temel Çeşitleri

Temel çeşitleri nelerdir sorusuna ek olarak kaça ayrılır sorusu da önemlidir. Temel çeşitleri arasında yüzeysel temel çeşitleri dışında derin temeller de yer alır.

  • Ayak Temel: Betonarme yapısı ile inşa edilen bu temellerde genel olarak açık temel çukurunda inşa edilir ve üst kısımları kirişlerle bağlanır.
  • Kazıklı Temel: Yapı yükünün dağılması önemlidir. Kazık temel çeşitleri içerisinde, zemine çakılan kazıklar sayesinde sağlam zemine yük aktarılması sağlanmaktadır.
  • Kesonlar: Sağlam bir temel yapılması gerektiğinde genel olarak keson temel yapısı uygulanmaktadır. Kazık temel çeşidine göre daha geniş bir yük dağılımı söz konusudur.