Sürme İzolasyon

İzolasyon terimi inşaat alanlarında ve günümüzde çoğu binada sonradan da olsa uygulanan bir terim haline gelmiştir. Genel olarak ısı ve su yalıtımı kapsamında kullanılmakta olan izolasyon kendi aralarında farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Sürme izolasyon da bu çeşitlerden birisidir. Sürme izolasyon kapsamında beş ayrı sürme izolasyon çeşidi bulunmaktadır.
Çimento Sürme İzolasyon
Çift komponentli olan yarı ya da tam elastik yapıda bir yüzeysel izolasyon sağlamaktadır. Bu izolasyon ile dayanıklı bir su yalıtımı yapılmaktadır. Yalıtımın her aşaması doğru bir şekilde yapılması ve herhangi bir boşluk kalmaması sağlanmaktadır. Genel olarak beton üzerine ya da şap üzerine sıva şeklinde uygulanmaktadır. Genellikle balkon ve banyolarda kullanılmaktadır.
Sürme Esaslı İzolasyon
Sürme izolasyon bir su yalıtım sistemidir. Genel olrak kolay uygulanmakta olan beton ve çeşitli yüzeylere daha iyi uyum sağlayarak tutunmaktadır. Sürme izolasyon ile yapı içerisinde herhangi bir çatlak oluşumuna izin verilmez. Bu sayede kullanım alanına göre o bölgelerde su kaçırması ya da oraların ıslanması gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Yapılarda nem ve su yalıtımında genellikle kalıcı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

 

Bitüm Esaslı İzolasyon
Pozitif yön olarak belirtilen yön yapı içerisinde suyun geldiği bölgedir. Bu bölgeden başlanarak yapılan izolasyon çalışmasına bitüm esaslı sürme izolasyon denilmektedir. Yapıda izolasyon işlemi için solvent bazlı ya da su bazlı olarak iki şekilde likit sürme izolasyon şekli kullanılmaktadır. Bu uygulamalar bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte yapıların etkili bir şekilde önlem alınmaktadır.
Akrilik Esaslı Sürme İzolasyon
Reçine akrilik sürme izolasyonlarda kullanılmakta olan bir malzemedir. Bu malzeme genel olarak suyu engellemesi ve dayanıklılığı ile bilinmektedir. Yapıların genelinde kullanılmakta olan akrilik sürme izolasyon, çatı, balkon, teras ve havuzlarda daha fazla kullanılmaktadır.
Poliüretan Sürme İzolasyon
Tek bileşenli ve çift bileşenli olan bu izolasyon türünde daha fazla bir kimyasal kullanımı söz konudur. Genel olarak fırça ya da rulo ile sürülmesinden dolayı detay çalışmalarda daha ekili çözümler sağlayarak su ve nem yalıtımını yapılarda etkili bir şekilde göstermektedir.