Statik Nedir?

İnşaat çalışmaları ve mimari bir arada ilerleyen bir süreçtir. Proje çiziminde dahi mimari bir çalışma için mimar ve mühendis bir arada çalışarak projeyi ortaya çıkartır. Ortaya çıkan proje ile birlikte çalışmalara başlanır. Çalışımalar süresince sürekli kontrollerden geçen mimari proje, bitiminden sonra da kontrol edilmektedir. Bu noktada statik nedir konusuna değinmek ve iyi bir şekilde bilmek önemlidir. Mimari çalışmaların bitiminden sonra zemin çalışmaları yapılır. Zemin çalışmaları bitiminin ardından inşaat mühendisleri yapıya gelerek belirli analizler yapmaktadır. Bu analizler statik nedir sorusunun cevabıdır. Statik analiz sonucunda ortaya çıkan stabilite problemleri gibi problemler ya da kolon yerinin değiştirilmesi gibi işlemler inşaat mühendisi tarafından sağlanmaktadır. Bu işlemlerin ardından statik proje ile binanın rijitliği ölçülür. Bu ölçüm sayesinde binanın yüklere karşı olan dayanıklılığı ortaya çıkartılır.
Statik nedir sorusuna analiz çalışmaları ve rijit ölçümü ile karşılık verilebilir. Ancak bunların hepsi tam olarak bir cevap değildir. Statik proje içerisinde bina yapısının betonarme hesaplamaları ile statik hesaplamalarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalarda yanlış bir hesap yapılması sonucunda binanın yüklere karşı dayanımının yanlış bir şekilde yapılacağı ve işlemlerin gerekli bir süreçte yapılmayacağı gözlemlenir. Bu nedenle statik analiz ve hesaplamalar doğru yapılmayarak binanın yüklere karşı direnci iyi bir şekilde belirlenmelidir.
Statik proje kapsamında doğru bir işlem yapılmayan ya da hesaplamaları yanlış yapılan bir bina için çökme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle inşaat süresince ve sonrasında statik proje için analiz çalışmaları ve hesaplamaları yapılması sırasında herhangi bir hataya yer verilmemelidir. Statik proje içerisinde bina üzerinde etkili olan yüklerin belirlenmesi iyi yapılmalıdır. Deprem anında bir bina farklı noktalardan çatlaklar oluşturabilir ya da doğru yük bindirmesi yapılmayan bir binada deprem anında binanın yükü kaldıramaması sonucunda çökme oluşur. Bu durum tamamen statik proje ile alakalı bir işlemdir. Yanlış yapılan bir hesaplama ile hem bina hem de bölgede bulunan yaşam alanı ortada kalmayacak şekilde bir çökme durumu ile karşı karşıya kalma riski çok büyüktür.