Sim Belgesi Nedir?

İnşaat mühendisleri belirli firmalarda çalışmakta olan ve bu firmalar adına proje oluşturan kişilerdir. Ancak bazı inşaat mühendisleri herhangi bir firmaya bağlı kalmayı istememektedir. Kendi adına çalışmak ve bu çalışmaların tamamen kendi adına yapılmasını sağlamak amacıyla herhangi bir firma içerisinde inşaat mühendisliği yapmak istemeyen bu kişiler, bir belge sahibi olması gerekmektedir. Sim belgesi nedir sorusu da burada karşımıza çıkmaktadır. Sim belgesi, serbest inşaat mühendisliği belgesi olarak anılmakta olan bir kısaltmadır. Belgenin aslına bakıldığında, bir inşaat mühendisinin kendi için çalıştığını gösteren bir belgedir. Belge işlemleri belirli bir yönetmelik üzerinden işlemektedir. Bağlı olunan yönetmeliğe bakıldığında, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Serbest İnşaat Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği, Sim belgesini kontrol eden yönetmeliktir.
Yönetmelik kapsamında sim belgesi nedir sorusuna net bir cevap verilmekte ve serbest inşaat mühendislerini genel olarak tanımlamaktadır. Yönetmeliğe göre:
Serbest inşaat mühendisi olmak isteyen bir kişi için sim nedir denildiğinde, serbest mühendislik hizmetlerinden birini ya da birden fazlasını ücreti kapsamında, kendi hesabına ya da kamu kurumları dışında gerçek bir kişinin hesabına ücretli ya da ortak bir bağlantı ile iş yapan inşaat mühendisleridir.
Serbest inşaat mühendisleri, sim belgesi nedir kapsamında alınan sim belgesi ile uzmanlık alanlarına ve verdikleri hizmetler kapsamında sınıflandırılmaktadırlar. Bu sınıflandırmalar belge üzerinde de belirtilen uzmanlık alanları ile ayrılır. Uzmanlık alanları kısmının doğru doldurulması ve bu noktanın desteklenmesi önemli bir durumdur. Bu nedenle belge üzerinde herhangi bir yanlışlık yapılmaması gerekmektedir.
Sim belgesi almak isteyen kişilerin belirli bir iş yerini tescil ettirmek için başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru formunu dolduran bir kişi için inceleme süreci başlayacaktır. Süreç sonrasında tüm bilgilerin doğru olması ve iş yerinin istenildiği gibi olması sonucuyla sim belgesi verilmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle belge almak isteyen kişilerin belirli bir şekilde iş yeri tescilini ve sim belgesini doğru bir şekilde doldurarak belirtmeleri gerekmektedir. Bu sayede sim belgesi alarak serbest inşaat mühendisi olmak için inşaat mühendislerinin önünde herhangi bir engel kalmayacaktır.