Shop Drawing Nedir?

Çizim bir inşaat projesi için önemlidir. Çalışmaların her anı bu çizimlere göre ilerlemektedir. Bu nedenle çizimler çeşitli şekillerde çıkartılır. Örneğin bir mimari kat planla bölümlerin ölçüleri verilir. Bir kalıp planında betonarme kalıbın ölçülerini verir. Planlar oldukça önemlidir. Bir yapı için birden fazla çizim çıkartılması ile birlikte çalışmanın hangi anında ne yapılacağı ya da neresinde ne yapılacağı gibi işlemler en iyi şekilde belirlenmektedir. Shop drawing nedir sorusu da buradan çıkmaktadır. Bir proje kapsamında yapılan çizimlerin tamamı, ölçümlere uygun şekilde yapılır. Bu ölçümler uzman kişiler tarafından alınmaktadır. İnşa çalışmaları başlamadan önce yapılan tüm işlemler, uzman kişiyi bu projelerin çizimine hazırlar ve projenin devam etmesi için gerekilen çizimi etkili ve doğru bir şekilde kullanmayı da inşa alanında yer alacak tüm kişilerin bilmesini sağlar.

Shop drawing nedir sorusuna bilinen fazla bir cevap mümkün değildir. Bu nedenle genel olarak proje çizimi cevabı ile anlatılmaktadır. Shop drawing genel bir tanım olarak bakıldığında, şantiye alanları için projenin nasıl yapılacağını anlatan bir çizim çalışmasıdır. Aynı zamanda çelik yapı projesi gibi proje çizimlerinde de shop drawing, çelik yapı elemanlarının imalatlarını gösteren bir çizimdir. Çizim kapsamında farklı noktalara hitap eden shop drawing, inşaat alanı ve elektrik alanı içerisinde büyük bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede gerekli olan tüm işlemler doğru bir süreçte ve doğru bir şekilde çizime bağlı kalınarak yapılmaktadır. Bu nedenle çizimi yapacak olan kişilerin her şeyi göz önüne alarak yapması ve çalışmaların etkili olması sağlanmalıdır.

İnşaat alanlarında ölçü oldukça önemlidir. Bu nedenle ölçülerin ve diğer çalışmaların doğru şekilde yapılması için çizimlerde buna ayrı bir şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir. Shop drawing nedir denildiğinde anlatılmakta olan çizimlerde de ölçü birimleri önemlidir. Bir uzman yapının yapılacağı yeri gidip görmeli ve bu alanı etkili bir şekilde inceleyerek ölçülerini eksiksiz almalıdır. Ardından bu ölçüler çizimlere gerekli açıklamalarla birlikte eklenerek, saha da çalışacak kişilere bir örnek oluşturulması sağlanmalıdır. Shop drawing saha çalışmalarında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle çalışmaların devam etmesi ve doğru yapılması adına etkili bir kullanım gerektirmektedir