Rutubet birçok evde yaşanan bir sorundur. Sorunun ana nedeni ise uygun olmayan veya hiç olmayan su yalıtımıdır. Rutubet ilk olarak duvarlarda veya tavanda çıkaran evin her yanında yayılabilir. En kötü durumlarda, eşyalar rutubet kaparak kullanılmaz hale gelebilir.

Her ne kadar olumsuz ve istenmeyen bir durum olsa da rutubetten kaçınmak mümkün olmayabilir. Fakat alınacak önlemler, zararın en aza indirilmesine yardımcı olur. Rutubet genellikle zemin katı veya bodrum katı dairelerde ve alanlarda görülür. Bodrum katlarında daha yaygın olan rutubet, duvarların toprak zeminden su çekmesiyle meydana gelir. Ancak normal katlarda ve çatı katlarında da rutubet meydana gelebilir.

Rutubetin ilk başladığı nokta, evin en savunmasız olduğu noktadır. Bu nedenle en savunmasız noktanın tespit edilmesi oldukça önemlidir. Rutubete karşı savaşırken kendi önlemlerinizi alabileceğinizi gibi doğru bir tadilatla da bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Rutubet Kaynağı Tespit Edilmeli

İlk olarak rutubetin kaynağı tespit edilmelidir. Bodrum katlarda rutubet, yetersiz bina yalıtımından kaynaklanır. Zeminle temas eden duvarlar, topraktaki nemi çekerek küf benzeri bir doku oluşturur. Rutubet ayrıca evdeki odaların su ile temas etmesiyle de oluşabilir. Örneğin şiddetli bir yağış olduğunda pencereden giren su, pencere altında veya zeminde rutubet olmasına neden olabilir.
Buna ek olarak doğru bir şekilde takılmayan pencereler de rutubete neden olabilir. Pencere ve duvar arasında boşluk kalırsa, bu boşluktan su girerek rutubet oluşumuna neden olabilir. Nemli bölgelerde yaşamak da evdeki rutubet oranını arttırabilir.
Tadilat işlemine başlamadan önce evdeki rutubetin kaynağı tespit edilmelidir. Pencere ve duvar arasındaki boşluk silikon ya da diğer yapı dolgu malzemeleriyle giderilebilirken, yetersiz bina yalıtımının olduğu binalarda kapsamlı tadilat gerekebilir.

Yeni Taşınacağınız Evde Rutubet Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bazı durumlarda, ev sahiplerini evlerini kiraya vermek veya satmak için rutubet izlerini kapatabilir. Yoğun rutubet olmayan durumlarda izler boya ile kapatılabilir. Bu genelde evi kiralayacaklar için yanıltıcı olabilir.
Fakat birkaç noktaya dikkat ederek evde rutubet olup olmadığını belirlemek mümkündür. İlk olarak evde rutubet kokusu varsa bu en önemli işarettir. Eğer evde eşya varsa, eşyaların nemli olup olmadığı da kontrol edilebilir. Evin girişinde veya apartman boşluğunda rutubet olup olmadığı da evin durumu hakkında genel bilgi verir.

Gerekli Tadilat İşlemleri Uygulanmalı

Eğer evinizde rutubet varsa yapmanız gereken tadilat işlerini başlatmak olacaktır. Rutubetin kaynağını tespit ettikten sonra tadilat planı oluşturun. Tadilat sürecinde güvenilir tadilat şirketlerinden ve ustalardan destek alın.
Bazı uygulamaları evde ustaya gerek duymadan yapabilirsiniz. Ama yoğun rutubet olan durumlarda sorunun kökenine inmek ve yok etmek gerekir. Bu gibi durumlarda ustalar ve tadilat şirketleri imdadınıza yetişecektir.
Tadilat sürecine başlamadan önce rutubet olan yer dışında sorun olup olmadığına bakın. Tadilatı bir kere başlattıktan sonra tüm evi elden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Böylece ileride ortaya çıkabilecek sorunlar önceden engellenmiş olur.

Uygun Yalıtım Yapılmalı

Rutubetin engellenmesi için uygun yalıtım yapılması gerekir. Rutubet, yetersiz su yalıtımından kaynaklı eve su girmesiyle meydana gelir. Tüm evde su yalıtımı sağlamak, rutubetin önlenmesin, sağlayacaktır.
Yalıtım planı yapılırken, tadilat şirketlerinden yardım almak gerekir. Tadilat şirketleri tüm yalıtım sürecini baştan sona planlar. Su yalıtımı yapılırken doğru malzemenin kullanılması ve iyi bir işçilik, sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlar.
Bazı durumlarda apartmanın içinde rutubet meydana gelebilir. Apartmanın içinde ağırlıklı olarak merdiven boşluklarında, bodrum katında ve varsa kazan dairesinde nemlenme meydana gelir. Bu durumda apartmanda yaşayan herkesin yalıtım sürecine katılması gerekir. Tüm apartmanda alınacak önlemler, ileride dairelerin içerisinde yaşanabilecek rutubetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Banyoda Oluşan Rutubet Nasıl Engellenir?

Evin en çok rutubet oluşan yeri banyodur. Sürekli su ve su buharıyla temas eden duvarlar ve tavanlar, nem tutma eğiliminde olur. Özellikle duşakabin tavanında rutubet sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
Ayrıca üst kat komşusunun su tesisatında meydana gelen sızıntılar, sizin dairenizde de rutubete neden olabilir. Bu durumda sadece sizin yalıtım önlemi almanız bir fayda sağlamayacaktır. Komşunuzun da su tesisatını tamir ettirmesi ve gerekli yalıtımı uygulaması gerekir.İki tarafın da uygun yalıtımı yapmasıyla evinizdeki rutubet önemli ölçüde engellenmiş olur.