Portland Çimento Nedir?

Çimento, teknik olarak icadı antik çağlara uzanan bir materyal olsa da, modern formları ile oldukça gelişmiş özellikleri sunan yapı inşa materyallerinin genel ismidir. Portland Çimento 19.yüzyılda İngiltere’de keşfedilen, organik bileşenlere sahip bir ürün çeşididir. Hazır beton teknolojileri ile birlikte çok daha farklı içerikler kullanılmaya başlanmış olsa da bu çimento türü hala yapıların inşasında en yaygın kullanılan üründür. Gri-yeşil renkte ve geleneksel çimento formundaki ürünün yüksek sıcaklıklarda iyi bir performansı söz konusu olmasına karşın, kuruma süresi bir miktar uzundur ve soğuk iklim koşullarında biraz daha verimsizdir. Ancak sıvı yalıtımı noktasında son derece etkilidir.
Çimentolar, yapılarda çok uzun zamandır kullanılan bir üründür. Zaman geliştikçe ve teknoloji geliştikçe daha sürdürülebilir, ucuz ve dayanıklı çimento üretim çalışmaları süregelmiştir. Bunun sonucunda farklı çimento türleri oluşmuştur. Dünyada kullanılan en yaygın çimento malzemelerinden biri olan Portland çimentosu, günümüzdeki en modern binaların, tesislerin ve her türlü yapının temelini oluşturan çok önemli bir malzemedir.
Portland Çimento Bileşenleri
Üretiminde belirli miktarlarda kalkertaşı ve kilin kullanıldığı ve bu iki malzemenin klinkerde pişirildikten sonra değirmenlerde öğütülmesi işlemi uygulandığı bu çimento malzemesi, oldukça düşük maliyetli olması sebebiyle de çok sık tercih edilmektedir. Portland çimentosunun temel yapıtaşlarından olan kalker ve kil, doğada hiçbir koşulda saf bir halde bulunmazlar. Bu nedenle çimento imal edilirken kalker ve kilin içinde bulunan yabancı maddeler de nihai ürünün içinde yer almaktadır.

Portland Çimento Kullanım Alanları
Tüm Dünya’da kullanılan çimentolar arasında neredeyse %90’lık bir kullanım alanı bulunan Portland çimentosu, her türlü beton ve harç malzemelerin yapılmasına uygun bir bileşendir. Türkiye’de de yoğun olarak kullanılan bu çimento malzemesi, standartlara göre beş farklı şekilde kategorize edilmektedir. Bu işlem yapılırken çimentonun 28 günlük mukavamet değerleri baz alınmaktadır. Dünya’da çok sık kullanılmasına rağmen bu çimento türünün de dezavantajı bulunmaktadır. En büyük devavantajı soğuk havalarda kullanılamamasıdır. Kuruma sürecinin biraz uzun olması ve daha yavaş mukavim hale gelmesi de Portland çimentosunun kullanımda yaşanan diğer zorluklarıdır.
Portland çimento, dünyanın hemen her yerinde yaygın biçimde kullanılır. Ülkemizde de üreticiler bu formda çimento üretimi gerçekleştirmektedir. İhtiyaca göre ürün istenen miktarda temin edilerek kullanılabilir. Ürünün tedariki son derece kolaydır ve kolay erişilebilen bir üründür.