Otopark alanları bina altlarında, site içerisinde, alışveriş merkezlerinde ya da bir semt içerisinde konumlanabilen bir bölgede kurulur. Otopark kapsamında açık otopark ve kapalı otopark olmak üzere iki farklı tip söz konusudur. Bu iki farklı tip için farklı bir yönetmelik ve farklı konuşlandırma durumları söz konusudur. Otopark ölçüleri nasıl olmalıdır? Sorusu da bu noktada her iki tip için de önem arz eder. Bu nedenle her otopark türü için farklı bir ölçü durumu söz konusudur. Özellikle engelli otopark alanları için dikkat edilmesi gerekilen daha farklı bir otopark ölçülendirme sistemi bulunmaktadır. Peki, tüm bu otopark yapıları için otopark ölçüleri nasıl olmalıdır?

Otopark ölçüleri genel olarak binek araçlar için söz konusudur. Bu araçların otopark alanında doğru konumlandırılması ve her aracın boyutlarına göre bir otopark düzenlenmesi gerekmektedir. “Otopark ölçüleri nasıl olmalıdır?” konusunda kapalı ve açık otoparklarda tüm binek araç tipleri düşünülerek, park yeri 250×500 santimetre olması gerekmektedir. Bu ölçüler genel olarak her marka ve model araçların yapıları ve boyutları düşünülerek belirlenmiştir. Aynı şekilde engelli otopark alanları için giriş çıkışta zorluk yaşamamak ve daha rahat park imkânı olması adına 350 x 500 santimetre boyutlarında park yeri bırakılmalıdır. “Otopark ölçüleri nasıl olmalıdır?” sorusu için park yeri boyutları bu şekilde ayarlanmalıdır.

Otoparklar içerisinde giriş-çıkış kısımları önemlidir. Bu noktada rampa kullanımında %20 eğim oranını geçen bir rampa tasarımı olmaması gerekmektedir. “Otopark ölçüleri nasıl olmalıdır?” konusunda en ideal rampa oranı %10 eğimle yapılanlardır. Rampaların genişlikleri tek yönlü ve çift yönlü olacak şekilde ayrılmaktadır. Tek yönlü bir trafik akışı söz konusu ise 370 santimetre ideal bir genişlik ölçütü olacaktır. Eğer rampa çift yönlü bir trafik akışına sahip ise genişlik 400 santimetre boyutuna kadar çıkartılır. Ancak otopark alanında kısıtlı bir durum söz konusu ise 250 santimetreye kadar boyut düşürülebilir. “Otopark ölçüleri nasıl olmalıdır?” konusunda rampa, giriş-çıkış genişliği ve diğer durumlar önem arz eder. Otopark kat yükseklikleri genel olarak 350 santimetre olarak tasarlanması gerekmektedir.