KOT 1 NEDİR?

Kot terimi genel olarak zemin ile temel arasında yer alan yükseklik olarak bilinmektedir. Kot farkı terimi ile birlikte bu kapsamda kot 1 terimi de ortaya çıkmıştır. “Kot 1 nedir? Nerede kullanılır?” gibi birçok soru mevcuttur. Ancak kot 1 gibi kot 2 ve kot 3 gibi birçok farklı kot durumu söz konusudur. Kot 1 daire, zemin katta yer alan dairenin altındaki daireye verilen isimdir. Bu durum zemine yakın olduğunu gösteren bir terimdir. “Kot 1 nedir?” sorusuna ek olarak, kot 2 ve kot 3 olarak devam eden terimler, kot 1’in altında kalan dairelerdir.
Yapılara kot verilmesinde parsellerin kot aldığı yol tarafındaki orta noktası en yüksek tretuvar seviyesi olarak kabul edilmektedir. Parselin kot alındığı yol seviyesinde köşe kotları arasında 3,50 metre ya da daha fazla bir kot farkı bulunması halinde binanın yapılacağı zemin kademelendirilmelidir. Bu kademelendirme de “kot 1 nedir?” sorusu ile açıklanmaktadır. Kot 1 daire bu kapsamda fazla alınmak istenmese de aslında çoğu kot 1 daire düşünüldüğü gibi değildir. Zemine yakınlığı ve toprağın altında yer alması gibi durumlar da oluşabilecek bazı olumsuzluklar söz konusudur. Ancak proje aşamasında kot 1 daire söz konusu ise bu duruma ve olumsuzluklara dikkat edilerek işlem ve planlamalar yapılmaktadır.

Kot 1 daire genel proje ve planlama da güneş gören bir cephede yer alması ile küf yapmamaktadır. Planlama aşamasında kot 1 daire bu tarz bir planlama ile yapılmış olması halinde bu dairelerin alınmasında herhangi bir sorun olmayacaktır. Bu nedenle dairenin iyi bir şekilde incelenmesi ve “kot 1 nedir?” sorusunun tüm cevaplarını nasıl karşıladığına göre bir sonuç çıkarılacak alım yapılması gerekmektedir. Zemin ile temel arasında yer alan yükseklik durumu ile alakalı olan farkı durumu daire seçimlerinde de farklı şekilde çıkar. Kot 2 ve kot 3 daireler kot 1 daire yapısına göre bir miktar fazla olumsuzluk içerecektir. Bu nedenle kot 1 daire alımında sorun çıkmayacak olsa da diğer daire yapılarında sorun oluşabilmektedir.