Karolaj Nedir?

Dekorasyon bir ev için olmazsa olmazlardan biridir. Evin düzenlenmesi, uygun mobilyaların seçilmesi gibi tüm işlemler bir dekorasyonun tüm güzellikleri ortaya çıkarması için gerekli olan şeylerden biridir. Dekorasyon işlemleri yalnızca ev düzenlenmesi sırasında değil, inşaat halinde de yapılması gereken işlerden biridir. Bu nedenle dekorasyon için yapılacak olan inşaat sonrası çalışmalarda cam, yer gibi alanların düzenlenmesi gerekmektedir. Karolaj nedir ise bu noktada sorulması gereken bir sorudur. Karolaj, dekoratif amaçla kullanılmakta olan bir cam çıtası olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak evin cam bölgelerinde kullanılmakta olan karolaj için farklı türde işlemler ve çeşitler söz konusu olmaktadır.
Alüminyum profiller dekoratif amaçlı olarak çoğu bölgede kullanılmaktadır. Bu bölgelerin ilk başında cam alanları gelir. Dekoratif amaçlı yapılacak olan karolaj çalışmalarında, cam içerisine yerleştirilecek olan ve bu kapsamda belirleyici bir parça olan alüminyum profiller kullanılmaktadır. Pencerenin ölçülerine ya da kapılarda isteniyorsa kapı ölçülerine uygun olarak özellikleri belirlenmektedir. Karolaj nedir sorusuna bakıldığında, kapı ve pencerelerde kullanılan süs durumunu göstermektedir. Bu nedenle bu alanlara alüminyum profil yerleştirilerek dekoratif sağlanır. Alüminyum profiller kolay bir şekilde farklı şekillere girdiği için bu profiller kullanılmaktadır. Profillerin çiçek, baklava gibi desenlere girmesiyle birlikte ev içerisinde farklı bir dekoratif çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar genel olarak cam ve kapıların üretildiği alanlarda yapılmakta ya da daha sonrasında yaptırmak istediğinizde bu alanlara başvurarak karolaj çalışması yapılmaktadır.
Karolaj nedir denildiğinde birçok farklı dekoratif çalışma bir araya gelebilmektedir. Bu nedenle çalışmalarda karolaj için iyi bir desen seçilmesi gerekmektedir. Farklı bir desen seçilmesi sonucunda ev içerisine uymayan bir çalışma ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ilk başta doğru bir karolaj için deseni iyi bir şekilde seçmeli ve çalışmaları ona göre düzenlemelisiniz. Ev ve dekorasyon her zaman iç içedir. Bu nedenle tüm dekorasyon çalışmalarında evinizin durumuna göre bir karar verebilmeniz gerekmektedir. İnşaat sonrasında, firma tarafından yapılan karolaj çalışmalarını da düzenlemeniz ya da değiştirmeniz de mümkündür. Bu nedenle isteklerinizi iyi bir şekilde belirlemeli ve kararınızı ona göre vermeniz gerekmektedir.