ESKALASYON NEDİR?

Maliyet, enflasyon ve pahalılaşma günlük hayatın en sık kullanılan terimleri arasında yer almaktadır. Günlük yaşamın getirileri dışında inşaat sektöründe de bu terimleri sıkça duymak oldukça mümkündür. Eskalasyon da bu durumu açıklamak amacıyla inşaat sektörü içerisinde kullanılan bir terimdir. Eskalasyon nedir? İse en genel tabiri ile yüksek enflasyondan kaynaklı olarak girdi fiyatlarında görülmekte olan hızlı artış kaynaklı ihalenin sabit birim fiyatlarla gerçekleştirilmesi engellendiği için başvurulan yola denilmektedir. En kısa tabir ile “eskalasyon nedir?” denildiğinde ise fiyat farkı olarak da tanımlanabilmektedir.
Enflasyon ile eskalasyon arasında belirli ve bariz farklar bulunmaktadır. Enflasyon taşınabilir mallar üzerine bir çalışma sürdürürken, eskalasyon ise bu malların ve hizmetlerin özel kapsamları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bundan kaynaklı olarak eskalasyona etki eden farktörler bulunmaktadır. Bu faktörler direkt olarak eskalasyon ile bağlantılı ve birbirini aynı oranda etkileyen faktörlerdir.
• Enflasyon
• Arz-talep
• Politika
• Çevre
• Teknoloji

 

 

Günlük hayatta sıkça duyulan terimler ve günlük hayatı etkileyen terimler eskalasyon sistemini de etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle genel olarak eskalasyon yapısının iyi bir şekilde bilinmesi ve işlemlerin bu duruma göre yapılması önem arz etmektedir. Doğrudan etkiyen faktörler birbiri ile de bağlantılıdır. Teknolojinin gelişmesi ile ekonomik durum farklı bir boyuta gider ve enflasyon etkilenir. Aynı şekilde politik bir seçim, süreç gibi işlemler de enflasyonu etkilemektedir. Tüm bu kavramlar ufak bir nedenden büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle inşaat sektörü ve diğer sektörlerde eskalasyon konusunda tüm etmenler göz önüne alınarak yapılmalıdır. Ama enflasyon ile eskalasyon arasındaki bağ unutulmamalıdır.
“Eskalasyon nedir?” sorusu ve cevabı sıkça karıştırılan durumlardandır. Eskalasyon işlemlerinde genel hesaba bakılarak bir çıkarım yapılması ve doğru bir hesaplama işlemi yapılması önemlidir. Enflasyon nedeniyle fiyatlar ve piyasadaki baskının etkisi artmasıyla bu duruma enerji fiyatlarındaki eskalasyon adı verilmektedir. Eskalasyon yalnızca mimari, inşaat gibi alanlarda değil her alanda karşı karşıya gelinebilecek bir işlemdir. Bundan kaynaklı olarak tüm fiyatların içerisinde bir eskalasyon görmek mümkündür.