ÇEKME DAYANIMI NEDİR?

Yapı bilimi inşaat sektörü içerisinde yer alan ve kendi alanı olarak ayrı bir alana ayrılmış bilimdir. Yapı içerisinde oluşabilecek her türlü duruma karşılık deney ve çalışmalar yapılarak bu durumlar tespit edilmiştir. Özellikle inşaat alanında yapılan projelerin dayanımları daha kaliteli ve sağlam olması adına bu çalışmalara başvurulmaktadır. “Çekme dayanımı nedir?” sorusu da burada devreye girmektedir. Çekme dayanımı, bir malzemenin iki ucundan da çekme gerilimi ile çekilmesiyle kalıcı olarak şekil değiştirmesinin başlamış olduğu noktadaki çekme gerilmesine denilmektedir. Çekme gerilmesi ve çekme dayanımı bir arada giden iki farklı terimdir. Terimlerin kapsamları direkt olarak birbirini etkiler. Bu nedenle çekme dayanımı nedir sorusuna ek olarak çekme gerilmesi nedir sorusu da sorulmaktadır.
Çekme gerilmesi, genel olarak bakıldığında bir malzemenin çekmeye karşı gösterdiği direnç durumuna verilen isimdir. Çekme gerilmesini bulmak için gerilme değeri belirlenir ve gerilme değeri, kesit alanına bölünür. Bu sayede çekme gerilmesi hesabı gerçekleştirilir. Çekme dayanımı direkt olarak çekme gerilmesi ile bağlantılı olması nedeniyle her iki teriminde iyi bilinmesi gerekmektedir. “Çekme dayanımı nedir?” sorusuna karşılık olarak tanım dışında çekme deneyi de örnek olarak gösterilebilmektedir. Çekme deneyi tüm bu işlemlerin tamamını en iyi şekilde anlatan ve açıklayan bir deney işlemidir.

 

Çekme Deneyi
Malzemelerin yapısı nedeniyle farklı durumlar söz konusu olabilir. Bazı malzemelerin kullanım alanları ve kullanılan malzemesi gereği korozyon işlemine uğrarken bazı malzemelerde çekme işlemine maruz kalır. Çekme deneyi çekme dayanımı nedir sorusuna yanıt niteliğinde yapılan bir deneydir. Deneyin tanımı yapılacak olursa, çekme deneyi, malzemelerin çekme gerilmesine karşı dayanımını belirlemek adına yapılan deneyi türüdür. Deneyi yapmak için ilk olarak test edilecek olan malzemenin standartlara uygun olarak numune örneği hazırlanmalıdır. Çekme deneyi için kullanılan makinenin çene olarak belirtilen kısmına malzeme ortalayacak bir şekilde yerleştirilir ve numune sürekli artan bir yük ile kopuncaya kadar çekilmektedir. Bu sırada uygulanmış olan F yükü ve malzemenin gösterdiği uzamalar ölçülmektedir. Deney sorucunda uzama ve yük grafiği çıkarılarak çekme gerilmesi ve çekme dayanımı bulunur