İnşaat Hesabı

Blokaj Nedir?

 

BLOKAJ NEDİR?

İnşaat sektörü kendi içerisinde farklı yapıları ve terimleri barındırır. Blokaj da bunlardan biridir. “Blokaj nedir?” diye genel olarak inşaat sektörüne bakıldığında, grobeton altına dökülen mıcır ya da kırılmış moloz parçalarından oluşmuş 15 santimetre kalındığında dökülen, su yalıtımına karşı alınan bir önlemdir. Bu önlem işlemi genel olarak su yalıtımı sistemlerinde kullanılmaktadır. Blokaj yapılmayan bir yapıda genel olarak su alımına bağlı olarak nem, rutubet ve bina da zeminde şişme gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durum zaman içerisinde bina sağlamlığını engeller ve binanın istenmeyecek durumlara gelmesini sağlar. Bu nedenle blokaj önemli bir işlemdir.
Su yalıtımı, yapının zeminindeki taş, tuğla ve metal gibi materyaller üzerindeki olumsuz etkiyi engelleyen bir işlemdir. Bu işlem binaların daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam kalitesi sağlaması için yapılması gereken işlemlerden biridir. Su, insan hayatı için önemli bir etmen olsa da, bina gibi taş zeminler için oldukça zararlı olabilmektedir. Su yalıtımı olmayan bir yapı içerisinde zamanla duvar bölgelerinde küf, mantar, kararma ya da diğer organik maddelerin oluşumu gözlemlenebilir. Bu genel olarak iç yüzeyde görülse de bina zemininde de bu durumlar oldukça mevcut olan işlemlerdir. “Blokaj nedir?” sorusu bu noktada devreye girmektedir. Blokaj yapıların su almalarını önlemek için özel bir yöntemle yapılan su yalıtımı işlemidir. Bu işlem hem sağlıklı hem de uzun süre dayanmasını sağlayacak yapılarla doludur.

 

blank

Blokaj, bina yapısını bir nevi güçlendirmektedir. Güçlendirmekle birlikte bina suyun getirdiği etkilerden etkilenmez ve uzun ömürlü olarak yaşam kalitesinde yerini alır. Blokaj yapılmayan bir binada su alan yapılar zeminde metallere ve diğer malzemelere zarar vereceği için yapı zamanla güçsüzleşir. Güçsüzleşen yapı olası bir doğal afette ya da uzun süre sonunda istenmeyecek sonuçlarla kişilerin karşısına çıkabilir. Bu nedenle blokaj işlemi yapılması gerekmektedir. Proje aşamasında olan ve yapımı süren tüm çalışmalarda blokaj işleminin yapım aşaması görülmektedir. Bu işlem yapılar için zorunlu bir hale getirilen işlem olarak inşaat sektöründe yerini almıştır. Blokaj işlemi ile daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam garantisi sağlanmaktadır.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank