Bir yapıya bakıldığında dışardan görülmeyen pek çok gizli kahraman unsur vardır. İnşaat sektöründe kullanılan blokaj da bunlardan biridir. Grobeton altına dökülen mıcır ya da kırılmış moloz parçalarından oluşmuş en az 15 santimetre kalındığında dökülen, su yalıtımına karşı alınan bir önlemdir. Bu önlem işlemi genel olarak su yalıtımı sistemlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda inşaat yapımı sırasında kazılan toprak engebeli bir yapıya sahip olup, tamamen düzgün, pürüzsüz halde bulunmamasından kaynaklı, temeli düzlemek için de yapılır.

İçindekiler

  1. Blokaj İşleminin Önemi Nedir?
  2. Temel Blokajı Nasıl Uygulanır?

1.Blokaj İşleminin Önemi Nedir?

Su, insan hayatı için önemli bir etmen olsa da, bina gibi taş zeminler için oldukça zararlı olabilmektedir. Su yalıtımı, yapının zeminindeki taş, tuğla ve metal gibi materyaller üzerindeki olumsuz etkisini engelleyen bir işlemdir. Su yalıtımı olmayan bir yapı içinde zamanla duvar bölgelerinde küf, mantar, kararma ya da diğer organik maddelerin oluşumu gözlemlenebilir. Bu genel olarak iç yüzeyde görülse de bina zemininde de bu tarz durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Temel blokajı yapılmayan bir yapıda genel olarak su alımına bağlı olarak nem, rutubet ve binanın zemininde şişme gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durum zaman içerisinde bina sağlamlığını engeller ve binanın istenmeyecek durumlara gelmesini sağlar.

Blokaj işlemi, yapıların su almalarını önlemek için yapı zemini ile bir nevi su arasına set çekmektir. Bina içindeki metaryallerin ve malzemelerin su almasını engelleyerek, yapıyı korurken, olası bir doğal afet ya da uzun süre kullanıma bağlı aşınma sonucu doğabilecek zararların önüne geçmektedir.

Bu işlem yapılar için zorunlu bir hale getirilen işlem olarak inşaat sektöründe yerini almıştır. Temel blokajı ile daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam garantisi sağlanmaktadır.

grobeton işlemi

2.Temel Blokajı Nasıl Uygulanır?

  • Yapı perdelerinin içine dolgu işlemi yapılır.
  • Dolgu malzemesi sıkıştırılarak zemin düzleştirilir.
  • Blokaj işlemi uygulanır.Bu uygulamada taşların geniş yüzeyleri zemine oturacak şekilde çakılarak sabitlenir.
  • Temel cephesine su yalıtımı için bohçalama usulü membran yapıştırılır.
  • Blokaj taşları arasındaki boşluğun mümkün olduğunca az olmasına dikkat edilir.
  • Blokaj taşları silindirle sıkıştırılır.
  • Blokaj yüksekliğinin en az 15 cm kalınlığında olmasına dikkat edilir. Bina projesine göre bu kalınlık artırılabilir.

blokaj