Adam Saat Hesabı Nedir?

Planlama çalışmaları bir yapı için gerekli olan en önemli adımlardan biridir. Planlama sırasında yer alan tüm işlemlerde belirli hesaplamalar söz konusudur. “Adam saat hesabı nedir?” sorusu da bu noktada sorulması gereken ve inşaat sektörü çapında doğru cevaplanması gereken bir sorudur. Adam saat hesabı, inşaat alanlarında sıkça kullanılmakta olan ve planlama sürecinde çalışanlara ve proje sahiplerine sıkça yardımı dokunan bir hesaplama türüdür. Hesaplama işlemlerinde kullanılan birimler ve çalışmalar bu alanda çalışan kişiler tarafından yapılması gerekmemektedir. Hesaplama işlemleri için doğru ve yapının uygunluğuna göre bir hesaplama yapılmalıdır. Peki, adam saat hesabı nedir?
Adam saat hesabı, belirli bilgisayar programlarıyla yapılan planlama işlemlerinde programların iş süresini hesaplamakta ve fiziksel planlama çalışmasını ortaya çıkarmak için kullanılan ölçü birimidir. Genel olarak bir çalışanın bir saatlik süre içerisinde ne kadar iş yaptığını gösteren işin ölçüsüdür. Genel hesaplama sistemine bakıldığında bir iş için ne kadar çalışılması gerektiğini göstermektedir. Bu durumda inşaat alanlarında çalışılması için doğru bir planlama yapılmasını ve işin tam olarak süresinde bitirilmesini sağlamaktadır. Adam saat hesabı nedir sorusuna genel olarak bakıldığında, bir iş işin tüm planlamaların doğru bir şekilde yapılması ve işin zamanında bitmesi için gerekli olan bir işlem türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Adam saat hesabı nedir kapsamında hesaplama yapılması istendiğinde ilk olarak işin metrajları çıkartılması gerekmektedir. Beton, kalıp, demir gibi yapı malzemelerinin metrajları çıkartılmalıdır. Çıkarılan metrajlar birim adam saatler ile çarpılır ve işin kaç adam saatte biteceği hesaplanır. Adam saat hesabında bir sonraki aşamada işin bütçe kısmı hesaplanır ve bu hesaplamalara göre belirli bir programlama sistemi oluşturulur. Oluşturulan planlamalara uyulmadan bir işlem yapılması daha geç ya da daha erken bitmesiyle birlikte yapılar için yeni bir adam saat hesabı yapılmaktadır. Tekrar yapılan adam saat hesabına göre tekrar bir planlama yapılır. Bu nedenle işlemlerin adam saat hesabı ile uyması ve zamanında bitmesi için doğru bir şekilde tüm işlemlerin yapılması ve plana uyulması gerekmektedir.