Yapılarda Dolgu Malzemesi Kullanmanın Kaliteli Önemi Nedir?

İnşaat sektörünün gün geçtikçe yenilikçi bir tavır izlemesiyle beraber, yapılan konutlar da çoğalmaktadır. Hal böyle olunca gündeme sürekli olarak binaların kaliteli malzemelerle inşa edilip edilmediği gelmektedir. Yapılarda kullanılan dolgu malzemelerinin kaliteli olması binanın uzun yıllar sorunsuz bir biçimde yaşaması ve depreme karşı dayanıklı olması ile doğru ilişkilidir. İnşaatlarda temellerde ve döşemelerde bulunan boşlukların tümü dolgu malzemeleri kullanılarak doldurulmaktadır.

Bu malzemeler genellikle ağır malzemelerdir. Ağır malzemeler yapının ağırlığını arttırır ve inşaat maliyet hesabınıda yükseltir. Bu nedenle daha yenilikçi ve kaliteli dolgu malzemesi kullanılması tavsiye edilmektedir. Öte yandan dolgu malzemesi dökülürken iyi bir işçilik kullanılmazsa döşemelerde çökmeler oluşur bu hem maddi hem de zaman açısından zarara uğramaya neden olur.
Evlerimizde ve çalıştığımız yerlerde konforlu bir yaşam için elimizden geleni yaparız. Bunun başında da inşa sırasında kaliteli malzemeler kullanmak gelmektedir. Peki, kaliteli malzemeler denildiği zaman akla hangileri gelmektedir?

 

Bunları listeleyebiliriz:

Banyo ve lavabolarda kullanılan su yalıtım malzemeleri, evi nemden ve nemin yarattığı küften korur. Bu dolgu malzemeleri kullanılmadığı sürece banyo zeminlerinde su birikir ve geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkar.
Balkon ve teraslarda da derz dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Bu dolgu fayansların arasını doldurur ve suların bu aralara girmesini engeller. Eğer derz dolgu yapılmazsa fayans aralarına su kaçar ve bu da fayansların yerinden kavlamasına ve kırılmasına neden olur.