EKSKAVATÖR NEDİR?

Kazı çalışmalarında kullanılan çeşitli ekskavatör bulunmaktadır. Bu makineler çeşitli alanlarda farklı görevlerle kullanılır. Görev alanları ve görev durumları yapıların ya da kazılacak alanın durumun göre belirlenir. “Ekskavatör nedir?” sorusuna bakıldığında da bir kazı makinesi olduğunu belirtmek gerekir. Ekskavatör genel olarak palet ve tekerlek seviyeleri olarak belirtilen seviyelerin üst ve alt seviyelerde kazı yapmak amacıyla kullanılan bir kazı makinesidir. Kırma, kanal şeklinde kazı yapma ve yükleme işlemlerini de genel olarak ekskavatör yapabilmektedir. Genel olarak farklı amaçlarla kullanılsa da bir kazı makinesi olarak oldukça fazla durumda yardımcı olan bir kazı elemanıdır.
“Ekskavatör nedir?” denildiğinde kazı makinesi kapsamında, kanal açma, temel kazma, demir yolu inşası gibi alanlarda kullanılan ve birden fazla iş yapabilen bir makine olarak belirtilmelidir. Bu nedenle çoğu inşaat sahasında ekskavatör görmek mümkündür. İnşaat sektörü için ekskavatör kullanımı ve ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecek olan durumlardandır. Bu nedenle inşaat sahalarında ve diğer çalışma alanlarında en sık kullanılan kazı makinesi olarak belirtilmektedir.

 

 

Çeşitleri Nelerdir?

Ekskavatör yapılacak iş türüne göre farklı ikiye yapıya ayrılır. Bu iki yapı genel olarak paletli ve lastik tekerlekli olarak kendi içinde ayrılan bir sistemdir. Her iki kazı makinesinin de kendi çalışma alanlarında özel görevleri bulunmaktadır.
Paletli Ekskavatör: Gevşek zeminler, kazma çalışmaları, kanal açımı gibi işlerde paletli ekskavatör kullanılmaktadır. Bu tarz çalışmalarda denge durumu oldukça önemli olduğu için paletli ekskavatör tercih edilir. Dengeli bir çalışma mekanizması olan paletli ekskavatör, paletlerin kaplamalı zemini bozmaması için treyler ile taşınması gerekmektedir. Dar alanlarda kullanım ve manevra kabiliyetleri oldukça yüksektir.
Lastik Tekerlekli Ekskavatör: Tekerlek olması nedeniyle yürüme kabiliyetine sahip olan lastik tekerlekli ekskavatör, sert zeminde kazı çalışmaları, kanal açımı, taşıma ve yükleme alanlarında faaliyet göstermektedir. Kaplamalı zemine tekerlek modeli olması nedeniyle zarar vermemektedir. Bundan dolayı karayolu üzerinde kolay bir şekilde hareket imkânı sağlar. İş sahalarında da destek ayakları kullanılarak ve bıçak alanı zemine bastırılarak çalışmalar yapılması gerekmektedir. Lastikli bir makine olması nedeniyle bu işlem önemli ve zorunludur