06 Ara

Banka Teminat Mektubu

HUKUK, YÖNETMELİK

Banka Teminat Mektubu

Arsa sahipleri kendilerini güvenceye almak için müteahhitten banka teminat mektubu isterler. Arsa sahiplerine göre banka teminat mektubu müteahhitin ekonomik gücünü gösteren bir belgedir.
Müteahhitler teminat mektubu vererek inşaatı sözleşmedeki maddelere uygun yapacağını, inşaatı süresinde tamamlayacağını, mağduriyet yaşatmayacaklarını vs. garanti ediyorlar.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Yapılacak inşaatın maliyetine göre istenen teminat mektubunun tutarı da değişiklik gösterir. Bu teminat mektubu da zamanla çözülür. Örneğin, maliyeti 3.000.000TL olacak bir bina için 3.000.000TL teminat mektubu alındı. İnşaatın aşamalarına göre teminatın bir kısmı çözülür. Yani betonarmesi bittikten sonra 1milyon TL’si, pencereleri, kapıları takıldıktan sonra 500.000TL’lik kısmı çözülür gibisinden tüm aşamalar yazılır. Genelde 8-10 aşamaya bölünür. Yani müteahhit binanın %90’ını bitirmişken hala 3.000.000TL teminat vermesinin hiç anlamı yok.

Teminat mektubu vermenin müteahhite bir maliyeti olduğunu arsa sahipleri genelde hiç düşünmez. Müteahhit teminat mektubu için bankaya yıllık yaklaşık %2 civarında ödeme yapar. Yani 1 yıl süreyle 1.000.000TL teminat verdiğinde ekstradan bankaya 20.000TL ödeme yapar. %’lermüteahhitin banka ile olan ilişkisine, çalışma gücüne göre değişir. %1 ile alan da olur %3 ile de. Burada dikkat edilmesi gereken konu müteahhitin teminat mektubu için ciddi bir meblağ ödediğidir. İnşaat maliyeti hesaplanırken en çok atlanan kalemlerden birisi budur.

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arsamı Müteahhite V… 05/12/2018 BANYO VE MUTFAK ZEMİ… 11/12/2018