Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Teknoloji her geçen gün farklı bir sistemi gözler önüne sermektedir. İnşaat sektörü de bu teknolojik ürünlerden yararlanarak, her geçen gün büyümekte ve daha farklı yapılar elde etmektedir. Günümüzün en fazla merak edilen ve kullanılan kaynak sistemleri de yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir denildiğinde ilk akla güneş enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisine bakıldığında, sistemsel olarak uzun zamandır inşaat sektörü içerisinde kendini göstermektedir.
Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir ve hangi enerjiler kullanılabilir gibi sorulara karşılık olarak, güneş enerjisi, güneş panelleri ile ısı ve elektrik dönüşümü yapar. Güneş panellerinin çalışma metoduna gelindiğinde; güneşten aldığı ısıları yapısında yer alan sistem ile ısı ve elektrik olarak kullanılmak üzere dönüştürür. Herhangi bir çevreye zararı bulunmaz. Aksine güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında kullanılması en doğru olan enerji çeşididir.
Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde rüzgâr enerjisi de yer almaktadır. Rüzgâr enerjisi de inşaat sektörü içerisinde sıkça kullanılarak enerjiden elektrik üretimi yapmayı sağlar. Direkt olarak dünya üzerinde oluşan basınç ve dünyanın dönüşü kapsamı sayesinde elde edilen rüzgâr ile oluşan bir enerji türüdür. Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir sorusuna karşılık olarak diğer enerji kaynaklarına bakıldığında;
• Hidrolik Enerjisi
• Jeotermal Enerjisi
• Biyokütle Enerjisi
• Hidrojen Enerjisi
• Dalga Enerjisi
• Gelgit Enerjisi
Yenilenebilir enerji kaynaklarının hepsi her alanda kullanılmamaktadır. Bu enerji türlerinin belirli alanları ve kullanım sağladıkları enerjileri bulunur. Genel olarak bakıldığında yenilenebilir enerji kaynakları çevreye herhangi bir zararlı etkide bulunmaz. Bu genel olarak kullanılan rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi için geçerlidir. Jeotermal enerji de genel olarak atmosfere zararlı gazların salınımını yaparken az da olsa gürültü kirliliğine sebep olmaktadır. Bu nedenle her yenilenebilir enerji kaynağının farklı alanlarda kullanımı söz konusudur. Ancak kullanılabilen ve çevreye etkisi olmadığı belirlenen her enerji türü inşaat alanlarında birçok durumdan tasarruf etmek ve daha konforlu, çevresel bir yaşam sürdürebilmek için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları sistemsel olarak aksi yönde değil etkili yönde çalışmaktadır.