Yatırımlık Arsa Alıp Müteahhite Kat Karşılığı Vermek

Yatırım yöntemleri gün geçtikçe değişiyor.
Eskiden topraktan daire alıp bina bittikten sonra satmak modaydı. Sonra bunu toprak alıp müteahhite vermek izledi. Birde “Burası çok değerlenir” deyip bitmiş daireyi satın alıp kiraya vererek ve yıllar sonra onu satmak oldu.
Burada değineceğim konu ise: Arsa satın alarak müteahhite kat karşılığı vermek. Dün karşılaştığım bir olay: Yatırımı yapacak kişi 30 yaşında, yıllardır çalışıyor ve 100.000 TL biriktirmiş. Yakın gelecekte düğünü gözükmüyor ve bu parayı değerlendirmek istiyor. İstanbul’un Yakacık ve Kartal ilçelerinde bir müteahhit çok büyük bir alanda inşaat yapacakmış, oradan arsalar topluyormuş, kahramanımıza da sen bu 200.000 TL değerindeki arsayı al bana kat karşılığı ver demiş. Kahramanımız da işi çok iyi biliyor ya kendi aklınca sorular sormuş: Peki bu iş bana kaç para kazandıracak, teminat verecek misin ? gibi gibi.

 

Müteahhit kahramanımıza  inşaat bittikten sonra daire m² fiyatının 10.000-13.000 TL arasında olacağını söyleyince küçük dilini yutmuş. Hemen bankalara giderek ihtiyacı olan 100.000 TL için kredi  araştırması yapmaya başlıyor. Bir banka ile anlaşıp 120 ay vadeli kredi çekerek  her ay maaşının bir kısmıyla krediyi ödeyerek 4 sene sonra daire sahibi olacak şekilde planlamasını yapıyor.
Burada sorulması gereken sorular şunlar;

1. Müteahhit niçin 200.000 TL değerindeki arsayı kendisi almıyor da sana aldırıyor, parası mı yok, eğer yoksa inşaatı nasıl yapacak?

2. Sen arsayı satın aldıktan sonra müteahhit senle anlaşmaktan vazgeçerse o arsayı ne yapacaksın?

3. Olası bir sıkıntı olması durumunda arsaya tek başına inşaat yapılabiliyor mu?

4. Hisseli tapu mu? gibi gibi sorular.

Bunları sorduktan sonra adam teşekkür ederek gitti ve arsayı almaktan vazgeçti. Az daha kandırılmış olacaktı.
Bu hikaye size çok saçma gelmiş olabilir ama bu tarz düşünceye sahip, kandırılmaya müsait birçok insan ile tanıştım.