Yapı Kimyasalları Nedir?

İnşaat yapılırken kullanılan malzeme ve materyallere yapı kimyasalları adı verilir. Yapı kimyasalları denildiğinde akla hemen kimyasal maddeler gelse de yapı kimyasallarını buna indirgemek yanlış olacaktır. Yapı kimyasalları aslında birçok teknolojik ürünü de içerisine almaktadır.
İnşaat sektöründe kullanılan yapı kimyasalları, birçok geleneksel yöntemin yerine günümüzde kullanılmaya başlamıştır. Lehva yapıştırma, zemin yapıştırma, fayans ve seramik kaplamada sıklıkla kullanılan yapı kimyasalları, inşaat sektöründe git gide daha da popüler olmaktadır. Yapı kimyasallarının en iyi özelliklerinden bir tanesi çevre dostu oluşudur.

Yapı Kimyasalları Türleri

Yapı kimyasalları denildiğinde akla ilk olarak çimento ve beton gibi sıklıkla kullanılan malzemeler gelmektedir. Ancak yapı kimyasallarının repertuarı bundan çok daha geniştir. Diğer yapı kimyasalları şu şekilde listelenebilir.

 

Tonaj Arttırıcı Yapı Kimyasalları

Tonaj arttırmaya yarcımdı olan çimento kimyasalları, maddelerin akışkanlığnı arttırmak için kullanılmaktadırlar. Bu ürünler çimento üretirken kullanılan yapı kimyasallarıdır. Tonaj arttırıcı yapı kimyasalları çimentonun yapılışı esnasınd topaklanmayı önleyerek verimi arttırmaktadır. Bu şekilde hem daha çok çimento elde edildiği gibi üretim de buna bağlanarak azalmakta ve enerjiden tasarruf edilmektedir.

Mukavemet Arttırıcı Yapı Kimyasalları

Mukavemet Arttırıcı yapı kimyasalları çimentoların daha akışkan olması için üretilen yapı kimyasallarıdır. Hemen hemen her çimento tipinde kullanılan bu yapı kimyasalları mukavemeti ve akışkanlığı arttırmasından ötürü üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yapı kimyasalı çeşididir.
Mukavemet arttırıcı yapı kimyasalları, üretim esnasında çimento taneciklerinin birbirlerine yapışmasını önleyen özelliğe sahiptir.