Renk dünyası kendini farklı bir boyuta sokmuş ve herkesi etkisi altına alan bir boyut olma yolunda ilerlemektedir. Renk ve parlaklığın akımına kapılan herkes bunun sırrını öğrenmek ister. İşte bu noktada boya yoğunluklarını artırmak için bazı etmenler kullanılmaktadır. Üstübeç de boya yoğunluklarını artırmak üzerine kullanılan bir tozdur. Genel olarak yağlı boya ve macun dolgu çalışmalarında kullanılmaktadır. Üstübeç genel olarak bilinmeyen bir tabir olması nedeniyle yaygın değildir. Ancak boyalara gerekli parlaklık ve yoğunluğu katan üstübeç macunu olarak söylenebilmektedir.

Kimyasal içerikli olan üstübeç, bazik kurşun karbonat içermektedir. Tual yapımı için kullanılmakta olan üstübeç, bezir yapı adı verilen yapı ile karıştırılmasıyla cam macunu elde edilmektedir. Bu sayede cam malzemelerin kaplanması ve daha parlak olması sağlanır. Dayanıklılık kapsamında bakıldığında da oldukça dayanıklı olan üstübeç, dış cephelerde de kullanılır. İklim şartları, olası etmenler gibi birçok durumun bir araya gelmesi bina ve yapıların dış yüzeyindeki boyaya zarar vermektedir. Bu boya içerisinde üstübeç macunu katılmasıyla birlikte boya ve dış cephe daha dayanıklı bir hale gelecektir.

 

Üstübeç macunu, dış hava ile temas eden bölgelerde bulunan yarık, çatlak gibi alanları doldurma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Üstübeç üretiminde farklı yöntemler bulunur. Genel olarak kimyasal bir içerik olması nedeniyle piyasa da farklı karışımlar halinde satılmaktadır. Üstübeç, kurşun karışımı ile satılırken günümüzde kararmayan litofon kullanılarak hazırlanmaktadır. Litofon kurşuna göre daha fazla örtme ve boyama yeteneğine sahip bir maddedir. Zehirli bir madde olarak geçmesi nedeniyle piyasa da daha çok baryum sülfat ile karıştırılmış bir üstübeç bulmak oldukça olasıdır. Bu yapının zehir oranını oldukça düşüren bir işlemdir.

Üstübeç elektrik yöntemi ile üretilir. Yapımı sırasında sodyum klorat ve sodyum karbonat karışımı ile bir kimyasal banyo hazırlanır. Banyo içerisine yerleştirilen kurşun elektrotlar ile akım geçirilir ve pozitif kutupta üstübeç oluşumu sağlanır. Pozitif kutupta oluşan üstübeç alınır ve filtre pres yardımı ile suyu alınır. Üstübeç içerisinde kurşun karbonat, kurşun oksit de bulunur. Bu nedenle yapım aşamasında temas edilmeden çalışılması gerekmektedir.