Transmikser Nedir?

Günümüzde inşaatların vazgeçilmez araçları olan transmikserler; taze betonun, özelliklerini kaybetmeden döküm noktasına zamanında ulaştırılabilmesi için özel olarak tasarlanan araçlardır.
Hazır beton üretildikten belli bir süre içinde tüketilmelidir. Bu süre yaklaşık iki saattir. Bu süre içinde kullanılmayan beton, özelliğini kaybeder ve kullanılamaz. Transmikserler, taze betonu bu süre içinde döküm alanına götürmekte büyük kolaylık sağlarlar.
Kamyon şasisinin üstüne monte edilen transmikser; betonu homojen şekilde karıştırarak döküm alanında boşaltma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde betonun priz alması ve işlenebilirliğini yitirmesini geciktirmektedir.
Ülkemizde kullanılan transmikserlerin çoğunda; beton aracın arkasından boşaltılır. Döküm alanına direkt olarak veya beton pompası yardımıyla beton dökümü gerçekleştirilir. Ancak üzerinde beton pompası da bulunan transmikserler vardır.

Transmikser Kaç M3 Beton Alır?
Betonun taşındığı ve karıştırıldığı bölüme karıştırma tamburu da denilmektedir. Bir beton transmikserinin kapasitesi, karıştırma tamburunun kapasitesine bağlıdır. Günümüzde 3-16 m3 hacme sahip çeşitli karıştırma tamburları bulunmaktadır. Genellikle şantiyelerde 9 ve 12 m3 hacimli transmikserler kullanılmaktadır.