Topraklamanın Önemi Ve Eski Evlerde Olan Topraklama Sorununun Tadilat İle Çözümü Nasıldır?

Elektronik cihazlar hayatın her alanında ve her zaman kullanılıyor. Teknolojinin getirileriyle beraber artan teknolojik aletlerin yanı sıra aynı zamanda elektrik tüketimi de artıyor. Bu tüketimin artması sonucuyla elektrik tabanlı sorunların çıkması da en büyük etmenlerden birisidir. Bu nedenle prizlerde ve elektrik noktalarında güven konusu gerekmektedir. Bu özellikle çocuklar başta olmak üzere her yaşta insanlar için gerekli olan bir şeydir. Bu noktada topraklama yapılması gerekmektedir.
Topraklama, elektrik ile çalışan aletlerin elektrik kaçağı oluşturma tehlikesine karşı alınmış olan bir önlemdir. Kaçan elektrik bir iletken yardımıyla toprağa verilir. Bu noktada topraklamanın önemi oldukça büyüktür. İnsan hayatı için bir önlem olan bu işlem, kaçak elektrik yayan aletler tarafında çarpılmamanız ve bir elektrik akımına kapılıp büyük sorunlarla karşılaşmamanız açısından önemli bir işlemdir.

Eski Evlerde Topraklama

İnsan hayatı oldukça değerlidir. Bu nedenle her alanda güvenle yaşamak oldukça önemlidir. Özellikle kalınan evlerde güvenli bir yaşam her şeyin başında gelir. Bu nedenle topraklama sistemi yeni yapılan evlerde yapım aşamasında uygulanır. Yasal hak haline getirildiğinden beri topraklamanın her eve uygulanması zorunlu hale getirildi. Bu nedenle topraklama can güvenliği açısından her eve yapılması gereken bir uygulama haline geldi. Bu durumda eski eve sahip olanları bir hayli düşünür hale getirdi. Eski evlerde tadilat uygulaması ve topraklama yapılması mümkün mü değil mi gibi birçok sorular gün yüzüne çıkmaya başlandı.

Eski evlerde topraklama sistemi için öncelikle evin durumu göz önünde tutulmalıdır. Ev planına bakıldığında evin elektrik tesisatının konumu çıkarılmalıdır. Bu konumlar çıkarıldıktan sonra elektrik tesisatının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu tesisatın tamamen topraklama sistemine uygun olarak yapılması gerekir. Tadilat sırasında herhangi bir kaçak ya da farklı bir sorunla karşılaşmamak adına tadilat firmaları tarafından her türlü önlem alınarak bu işlem uygulanır.

Topraklama için kullanılacak olan elektrot, topraklama işlemi yapılacak olan binanın ya da evin temelleri dışarısında yer almalıdır. Aynı zamanda elektrot, yer altı şebekelerinden de 5 km uzaklıkta yer alarak güvenlik önlemleri sağlanmalıdır. Bu tarz önlemlerin alınması gereklidir. Bu gereklilik dışında topraklama için belirtilen standartlar vardır. Standartlara göre yapılmayan topraklama sistemlerinde risk durumları mevcuttur.

 

Eski eve sahip olan kişilerde topraklama yapılmak istenildiğinde ilk olarak tadilat işlemleri yapılmalıdır. Eve ait elektrik tesisatı topraklamaya uyduğu takdirde, topraklama sistemi ev içerisine kurulabilir. Tadilat gereksinimi zorunludur çünkü eski yapılarda bu sistem için uygun bir tesisat kurulumu yapılmamıştır. Bu nedenle tadilat firmaları tarafından her türlü önlem alınarak ve yasal kurallar çerçevesinde topraklama sistemine tadilat ile çözüm sağlanabilir. Eğer binanız eskiyse ve topraklama istiyorsanız da tüm binanın onayını aldıktan sonra bina içerisindeki elektrik tesisatı yeniden düzenlenerek, gerekli koşullarda topraklama uygulaması yapılır.