Tıkalı Boruları Açmak İçin Pratik Çözümler

Tıkanmış borular bir ev için en büyük sorunlardan birisidir. Bu tıkanmaların en büyük sebebi su tesisatından kaynaklıdır. Düzgün döşenmemiş bir tesisat sisteminde ya da eskimiş bir su tesisatında bu sorunla sık sık karşılaşılır. Peki başka hangi sebeplerle borular tıkanır?
Mutfak ve banyo boruları birçok farklı sebeple tıkanabilir. Mutfak borularında özellikle yemek atıklarının giderde birikmesi en birinci nedendir. Aynı zamanda lavaboya dökülen yağlarda zamanla borulara yapışarak bir süre sonra tıkanıklığa sebep olacaktır. Bu sorunlar dışında kireçlenme de en büyük tıkanma sebeplerinden biridir. Borularda meydana gelen kireçlenmeler zamanla boru çapını daraltır. Bu daraltma da borularda tıkanıklığa sebep olur.
Banyo borularında ise en büyük sorun lavabolarda ve küvetler içerisinde dökülen saçların gidere gitmesinden kaynaklı tıkanmalar yaşanmaktadır. Aynı zamanda tuvalet deliği içerisine kesinlikle katı ya da suda çözünmeyen maddeler atılmamalıdır. Bu cisimler banyo lavabolarında tıkanmalara neden olmaktadır.

Tıkalı Boruları Açmaya Yarayan Pratik Çözümler

Mutfak Lavaboları

Tıkalı boruları açmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Lavabolarınızı açmak için ilk çözümlerden bir tanesi, lavabo içerisine bir bardak kadar karbonat dökülür. Ardından üzerine bir bardak kadar sirke dökülür. Karbonat ve sirke ölçüleri eşit olmalıdır. Bu önemli bir ayrıntıdır. Yarım saat beklendikten sonra 1 litre kaynar su dökülerek işlem tamamlanır. Tıkalı borularda ikinci bir yöntem ise, sirke ve tuz yöntemidir. Önce lavabo içerisine tuz dökülür daha sonra aynı oranda sirke dökülür. Yarım saat beklendikten sonra üzerine bir litre kaynar su dökülür.
Mutfak lavabolarında diğer bir yöntem ise, geçmiş zamanlardan beri uygulanan pompa yardımıyla açmaktır. El pompası yardımıyla lavabon gideri tamamen kapatılır ve pompalama işlemi yapılır. Bu yöntem işe yaramazsa lavabo açma teli yardımıyla, teli lavabo giderinden içeriye uzatılır ve pompalama işlemi yapar gibi telle işlem yapılır.

 

Tuvalet Giderleri

Tuvalet giderlerinde mutfakta olduğu gibi her yöntem uygulanamamaktadır. Tuvalet için farklı yöntemler yer alır. Bu yöntemler arasında ilk sırada gelen kostik yardımıyla tuvalet gideri açmadır. Ancak bu işlem uygulanmadan önce önleminizi almanız gerekmektedir. Önlem olarak kimyasallardan koruyucu eldiven ve koruyucu gözlük takmalısınız. Daha sonra derin bir tencere içerisinde su kaynatın. Kostik ile suyu karıştırın. Ancak bu noktada dikkatli olun. Karışım sonucu buhar açığa çıkacaktır. Bu buharı solumayınız. Karışımı tıkalı tuvalete döküp 5 dakika bekleyin ve üzerine bol su dökün.
İkinci bir yöntem ise mutfakta olduğu gibi pompa kullanımıdır. Tuvalet pompasını, tuvalet deliği tamamen kapalı olacak şekilde bastırın. Daha sonra pompalama işlemi yaparak tıkanıklıkları açmaya çalışın. Ancak bu işlem yalnızca basit tıkanıklıklarda işe yarayacaktır.
Bu çözümler pratik olarak evde uygulayabileceğiniz çözümlerdir. Her türlü duruma karşı bir tadilat firmasından yardım almanız gerekmektedir.