Tapu Masrafları Nelerdir?

Ev alımlarında birçok prosedür kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bu prosedürlerin eksiksiz yapılması ve gerekli kurumların belirlediği işlemlerin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ev alınırken özellikle tapu işlemlerine gelen kişiler tapu masrafları nelerdir sorusunu sıkça sormaktadır. Genel olarak bakıldığında bu masraflar birçok farklı şekilde anlatılmaktadır. Ancak tapu masrafları nelerdir sorusuna net bir cevap verilmesi gerekirse;
• Emlakçı komisyonu
• Avukat işlem masrafları
• Sürekli masraflar
• Elektrik ve Su abonelikleri
Bu işlemler genel olarak tapu masrafları içerisinde sayılmıyor gibi dursa da belirlenen genel masraflardır. Tapu masrafları nelerdir kapsamında bakıldığında tüm bu masraflara göre bir tapu harcı çıkartılmaktadır. Tapu harç durumu ise belirli etmenler doğrultusunda ve bu tapu masrafları doğrultusunda yapılan bir hesaplama işlemi sonucunda ortaya çıkartılmaktadır.
Tapu Harcı Hesaplama
Tapu masrafları nelerdir konusuna bağımlı olarak tapu harcı söz konusu olmaktadır. Tapu harcı için gayrimenkule göre farklı hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Alıcı ve satıcı arasındaki satış işlemlerinin gerçekleştirilmesinde gerekli olan evraklar tamamlansa dahi tapu harcının ödenmemiş olması bu işlemlerin ilerlemeyeceğini göstermektedir. Bu nedenle tapu harcı kesin olarak ödenmesi gereken bir harç durumudur.
Tapu harcı hesaplama da birçok etmen söz konusudur. Özellikle gayrimenkulün durumu bu noktada daha büyük bir önem arz eder. Gayrimenkul için alıcı ve satıcı ayrı şekilde bir ödeme yapmaktadır. Bu ödemenin hesaplanmasında 31 Mart 2019 tarihinden itibaren %4-%3 üzerinden tapu harcı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalara genel olarak bakıldığında evinizin değeri kaç ise bu değer 1000’e bölünür. Ortaya çıkan sonuç 15 ile çarpılarak alıcı tarafından ve satıcı tarafından ne kadar ödeneceği belirlenir. Her iki tarafta bu noktada eşit miktarda para ödemektedir.
Yeni yönetmeliğe göre belirlenen tapu harçlarında 1 Nisan’dan itibaren oluşacak değişikle birlikte artık evin değerini 1000’e bölüp, alıcı ve satıcının ödeyeceği değeri bulmak için 15 ile değil 20 ile çarpmanız gerekmektedir. Bu noktada değişen yönetmelik kişilere gerekli olan işlemleri en iyi şekilde sağlamakta ve tapu harcı işlemlerini gerekli yerlerden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.