Tadilatları Hangi Aylarda Yaptırmak Daha Mantıklı Ve Daha Tasarruflu Olur?

Yıllardır aynı evde yaşıyorsunuz ve artık evinizin eski gösterişliliği, eski kullanışlılığının kalmadığını düşünüyorsunuz. Bundan sonra yapılacak en mantıklı ve en verimli iş elbette ki evinize, tadilat yapılmasıdır. İster evinize sıfırdan giriş yapın, ister ikinci el bir evde oturun, belli bir süre sonunda maalesef ki, elektrik tesisatı, su boruları, kapı kolları, fayans çatlamaları, zeminlerde ki yıpranmalar, duvar boyasının dökülmesi derken hepsi eskiyecek ve yenilenmesi kaçınılmaz olacaktır. İşte bu nokta da, ihtiyacınıza uygun olarak eviniz de yapacağınız iyi bir tadilat, evinize yeni bir görüntü katmanın, daha kullanışlı alanlar ve mekânlar yaratmanın, yanın da zevkinize uygun uygulamalar ile sizinde evinizde geçireceğiniz zamanlarda daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bunun için öncelikle tadilatı, evin tümünde mi, yoksa belirli bir alanın da mı? Yapacaksınız sorusunun kararını vermeniz ve işe bununla başlamanız, tadilatın gidişatı ve bütçeniz açısından yararlı olacaktır. Bundan sonra ise tadilat işine sadece boya, badana işi olarak görüyorsanız ayrı, evin her köşesini yenilemek istiyorsanız ayrı değerlendirmek gerekecektir. Elbette ki, her ne olursa olsun tadilat işi, sabır gerektiren bir iş olduğu için, öncelikle bu işe sabırla başlamak gerekir. Tabi ki, tadilat işinde ikinci bir unsur da işe ne zaman başlanılacağıdır. Sizin için maddi ve zaman açısından en uygun zaman ne zaman ise elbette ki, en uygun zaman odur, fakat bu işi profesyonel olarak yapan kişilerin edindikleri deneyimler sonucunda, tadilatın yapılması gereken en uygun zamanın ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimi olduğu söylenmektedir. Kışın yağmur, soğuk ve kardan birçok tadilat işi aksayacağından dolayı, en iyi tadilat yapılacak zaman aralığı, haziran ve eylül arasında ki zaman dilimi olarak belirlenmiştir. Örneğin, çatı bakımında en iyi sonuç alınabilinecek mevsim, yaz mevsimidir. Daha sonra, kalorifer petekleri, elektrik ve su boruları tadilatının ise kış girmeden yapılması daha uygun olacaktır. Ayrıca, boya badana için de genellikle, ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilmektedir. Yine bu dönemlerde, evde tadilat yaptırırken belli bir süre dışarı da zaman geçirilmesi gerekebilir. Özellikle de çocuklu aileler için de, kışın soğuk günlerinden ziyade, ilkbahar, yaz veya sonbaharın güzel havasında tadilat yaptırmak daha uygun olacaktır.

Gelelim işin maliyet kısmına, öncelikle hangi tadilatın hangi mevsim de yapılmasının daha uygun olduğunun tespit edilmesinden sonra, hangi mevsim de yapılacak tadilatın, daha düşük bütçe ile yapılabilineceği araştırılmalıdır. Bunun için yapılacak işlemlerin ne olduğundan, kullanılacak malzemelere kadar her şeyin düşünülüp planlanması gerekir. Örneğin, kışın yapılacak, dış cephede boya işlerinde soğuk hava, yağmur ve kardan dolayı oluşabilecek gecikmeler, hem zaman açısından, hem de verimlilik açısından çok ta sağlıklı olmayacaktır. Özellikle zamanın uzaması demek, işçi maliyetinin de artması demektir. Bundan dolayıdır ki, tadilat yaptırılması gereken en iyi dönem, ilkbahardan başlayıp sonbahara kadar geçen dönemdir. Ayrıca, maliyet açısından da bu dönem tadilat için değerlendirilmesi gereken bir zaman dilimidir.