Tadilat Ruhsatı Nedir?

 

 

 

 

 

 

Yaşam alanı olan evlerde, kimi zaman alışılmış olan dekorasyonu değiştirme isteğinden, kimi zaman da zorunlu olan ihtiyaçlardan ötürü ev içerisinde belli yerlerin tadilat ettirilmesi gerekiyor. Bazen de yeni taşınılan bir ev içerisinde birtakım tadilatların yapılması büyük önem teşkil ediyor. Daha modern ve kişisel zevklere uygun bir ev tadilatı gerçekleştirebilmek için, tadilat öncesinde ve tadilat sırasında belli başlı önlemler almak gerekiyor. İşleri prosedürüne uygun olarak gerçekleştirmek sizi her zaman garanti altına alarak olası bir haksızlığa karşı kendinizi güvence altına almanızı sağlıyor.
Yeni baştan inşa edilen apartmanlarda gerçekleşen işlemler gibi, tadilat işlemlerinin de bazıları özel izinlere tabi tutuluyor. Bu izinler alınmadan gerçekleştireceğiniz tadilat işlemleri, hukuka aykırı olduğundan muhakkak izin belgenizin olması gerekiyor. Bu yüzden, İmar Yönetmeliği’nin 70. Maddesi dışında kalan bütün değişiklikler için belediyeden tadilat ruhsatı olarak geçerli olan izin belgesini almanız gerekli oluyor.

Tadilat Ruhsatı Alınması Gereken Durumlar

Eviniz için tadilat yaptırmaya karar verdiğinizde, tadilata başlamadan önce tadilat ruhsatı alıp almamanız gerektiğine emin olduktan sonra tadilat işlemlerine başlamanız tavsiye ediliyor. Tadilat ruhsatı alınmasının zorunlu olduğu alanlar içerisinde belli başlı bölümler yer alıyor. Öncelikle baştan yapılacak olan bütün inşaatların tamamı için tadilat ruhsatı kesinlikle alınması gereken bir izin belgesidir. Bu belge olmadan inşaata başlamak kesinlikle mümkün olmuyor.
Binanızın dış cephesinde yer alan bütün değişiklikler için örneğin; yapı silueti, bağımsız alanların metrekare cinsinden birim alanı ve toplam yapı alanının değişikliğini gerektiren bütün çalışmalar tadilat ruhsatı alınması gereken durumlar içerisinde yer alıyor. Kat Maliyet Hukuku gereğince de oldukça önemli bir yere sahip olan izin durumu yerine getirmeniz gereken oldukça önemli unsurlar içerisinde bulunuyor. Tadilat ruhsatınızı ilgili belediyelere başvurarak almanız mümkündür.

Evinizin içerisinde yer alan odaları genişletmek istediğinizde ya da evinizin içerisine ekstradan merdiven dahil etmek istediğinizde bu tadilatları belediyenin bilgisi dahilinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Balkon ve dış cephe üstünde yapılacak olan herhangi bir tadilatın da bu bilgi dahiline katılmasının zorunlu olduğu tadilatları, tadilat ruhsatı olmadan gerçekleştirebilmeniz mümkün olmuyor. Tadilat ruhsatınız olmadan bu tür tadilat işlemlerini gerçekleştirdiğiniz taktirde, mülkünüzün kaçak yapı konumuna düşmesini sağlamış oluyorsunuz. Bunun sonucu olarak da çok ciddi cezalara maruz kalarak hem maddi hem de manevi olarak zarar etmeniz oldukça fazladır.

Tadilat Ruhsatı Gerektirmeyen Durumlar

Evinizin içerisinde küçük çaplı tadilatlar gerçekleştirmek istediğinizde tadilat ruhsatı alma zorunluluğunuz bulunmuyor. Ortak alana zarar vermeyecek tadilat çalışmalarını, kurallar dahilinde yerine getirdiğiniz müddetçe dilediğiniz tadilatı kendi mülkünüzde gerçekleştirebilmeniz mümkün oluyor. Elektrik ve su tesisat işlemleri, boya, badana, fayans ve parke döşeme gibi tadilat işlemleri için tadilat ruhsatı almanıza gerek yoktur. Fakat bu işlemleri gerçekleştirirken evin içerisinde bulunan taşıyıcı kiriş ve kolonlara kesinlikle dokunulmaması gerekiyor.

 

Ruhsat Olmadan Tadilat Yapılırsa Ne Olur?

Ruhsat gerektiren tadilat işlemlerinin ruhsatsız bir şekilde yapılması, inşaatın kaçak statüsüne girmesine neden olur. Herhangi bir şikayet durumunda veya denetim sırasında, belediye tadilat ruhsatını sorar. Eğer tadilat ruhsatı gösterilmezse, belediye yapının kaçak bölümünü yıkma yetkisine sahiptir. Bu gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için gerekli tüm tadilatların uygun ruhsatlarla yapılması gerekir.

Belediyeden Tadilat İzni için Tadilat Ruhsatı Nasıl Alınır?

Belediyeden tadilat ruhsatının alınması için tadilatla ilgili evrakların teslim edilmesi gerekir. Teslim edilecek belgeler arasında tadilat ruhsatı için başvuru dilekçesi yer alır. Dilekçe içerisinde evin bulunduğu ilçe, mahalle, pafta, ada ve parsel gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler, belediyenin binayı belirlemesi için gereklidir.
Dilekçeye ek olarak tapu belgesi, imar durumu, mimari ve statik proje de teslim edilmelidir. Proje detayları ve apartmanın karar defterinin bir örneği sunulmalıdır. Tüm bu belgeler sunulduktan sonra belediye başvuruyu değerlendirmeye alır.

İnceleme Süresi Ve Tadilat Ruhsatının Çıkması

Tadilat ruhsatı, genellikle 15 gün içerisinde çıkar. Bazı durumlarda belediye başvuruda eksik belge olduğunu bildirebilir. Eğer eksik bir belgeyle başvuru yapıldıysa, belediye bu belgelerin toplanması ister. Eksik belgeler tamamlandıktan sonra, tadilat ruhsatı yine 15 gün içerisinde çıkar. Tadilat ruhsatının çıkmasından sonra ilgili tadilat işlemine başlamanın önünde bir engel kalmaz.
Tadilat ruhsatı çıktıktan sonra, evde başvuru yaptığınız konuyla ilgili tüm tadilatları rahatlıkla yapabilirsiniz. Herhangi bir şikayet olması durumunda, tadilat ruhsatınızı göstermeniz yeterli olacaktır.