Tadilat İşleri Fiyatlandırılırken Neler Göz Önünde Bulundurulur?

Tadilat işlemleri fiyatlandırılırken göz önünde bulundurulan birçok faktör vardır. Kullanılacak malzeme ve işçilik yanı sıra, tadilatın boyutu ve hangi odaları kapsayacağı da fiyatı belirleyen unsurlar arasında yer alır. Projenin ne kadar süreceği ve kapsamı da fiyatı etkileyen faktörler arasında sayılabilir.
Yaşanabilecek gecikmeler ve ek masrafların da tadilat projesinin bütçesine eklenmesi gerekir. Eğer kendi tadilat projenizi gerçekleştirecekseniz tüm malzemeleri ve ustaları kendiniz ayarlamanız gerekir. Bu süreçte ortaya çıkabilecek masraflar da tadilat projesinin toplam bütçesine dahil edilmelidir.
Diğer yandan eğer tadilat projesini bir şirkete yaptıracaksanız o zamanda ortaya şirkete ödemeniz gereken ücretler çıkar. Bu nedenle tadilat projesine başlamadan önce detaylı bir bütçe çıkarmak ilerleyen aşamalarda faydalı olacaktır.

Tadilat İşinin Kapsamı

İlk olarak tadilat işinin kapsamını belirlemeniz gerekir. Kaç odada tadilat yapılacak, tadilat neleri içerecek gibi soruların cevabı projenin kapsamını belirlenmenize yardımcı olacaktır. Örneğin su ve elektrik tesisatında yapılacak tadilat yüksek bütçeye sahip olacaktır. Bunun yanında sadece boya ve badana işleri daha düşük bir bütçe gerektirecektir.
Evde tadilat yapılacak oda sayısının belirlenmesi de fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Mutfak ve banyo en çok harcama gerektiren yerler arasındadır. Çünkü birçok durumda banyo ve mutfakta tesisat yenilemesi yapılır. Ayrıca fayans döşeme ve mutfak tezgahı montajı gibi işler yüksek maliyete sahiptir.
Bunun yanında salonda ve diğer odalarda yapılacak zemin tadilatı, sadece su tesisatı tadilatının bütçesine sahip olabilir. Aynı anda birden fazla tadilat yapmak otomatik olarak harcamanız gereken miktarı arttıracaktır.

 

Kullanılacak Malzemeler

Tadilat işlerinin fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biri de kullanılacak malzemedir. Tesisattan boya ve badanaya kadar her alanda kullanılan malzemenin kalitesi farklılık gösterir. Malzemeler düşük kaliteden en yüksek kaliteye kadar değişen farklı kalite seviyelerine sahiptir.
Tadilat sürecinde kullanılacak malzemenin kalitesi bütçenizi etkileyecektir. Kalite malzemeler yüksek fiyatlara sahip olsa da ileride bir sorun çıkarma olasılıkları daha düşüktür. Öte yandan daha düşük kaliteli malzemeler fiyat açısından caziptir. Ama düşük kaliteli malzemeler kısa süre içerisinde sorun çıkarabilir.Ek tadilat maliyetine neden olmamak adına mümkün olan en kaliteli malzemeyi en uygun fiyata almak önemlidir.
Bunun yanı sıra pencere yenileme gibi tadilat projelerinde benzer kalitede farklı malzemeler olabilir. Örneğin ahşap doğramalar PVC doğramalara göre daha yüksek fiyatlı olacaktır. Fakat daha düşük fiyatlı olan PVC malzemeler daha yüksek dayanım sağlayacaktır. Fiyat farkının nedeni, ahşabın daha estetik bir görüntü sunması ve birim maliyetinin daha yüksek olmasıdır.

İşçilik Maliyetleri

Tadilat projesinin kapsamı ve kullanılacak malzemenin yanı sıra işçilik maliyeti de tüm projenin fiyatını etkiler. El becerisi yüksek ve sağlam iş yapan ustaların saatlik çalışma saati daha yüksektir. Fakat bu ustalar daha iyi bir işçilik ortaya çıkarır ve tadilat sonuçlarının başarılı olmasını sağlar.
Her ustanın isteyeceği işçilik farklılık gösterir. Genellikle tesisat döşeme, fayans döşeme ve duşakabin yerleştirme gibi işlerde daha yüksek işçilik ortaya çıkar. Boya-badana ise en düşük işçilik ücretine sahip uygulamadır.

Tadilatın Yapılacağı Yer

Çatı tadilatı ve bahçe tadilatı fiyatları birbirinden farklıdır. Bu nedenle tadilatın yapılacağı yer de fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Örneğin çatı tadilatı ve dış cephe mantolama uygulamalarında fiyatlar metrekare başına hesaplanır. Mutfak veya banyo gibi tadilat projelerinde ise toplu bir fiyat verilir. Çatı tadilatında metrekarenin artması otomatik olarak kullanılan malzeme ve işçilik fiyatını arttırmaktadır.Ayrıca fayans döşeme gibi ince işler daha fazla dikkat ev el emeği gerektireceği için daha yüksek fiyatlı olabilir.

Tadilatın Ne Zaman Yapılacağı

İlkbahar ve yaz ayları hem dış cephe hem iç mekan tadilatlar için en uygun dönemlerdir. Ilıman mevsim koşulları nedeniyle birçok insan bu aylarda tadilat yaptırmak ister. Bu durumda tadilat sektöründe yüksek talep ortaya çıkar. Buna karşılık piyasada çalışan usta sayısı sınırlıdır. Talebi karşılayacak arzın kısıtlı olması genel işçilik maliyetlerinin daha yüksek olmasına neden olabilir.
Aksine sonbahar ve kış ayları yağmur ve kar nedeniyle tadilat için pek tercih edilmez. Ancak ev içindeki tadilatlar bu mevsime bırakılabilir. Eğer taşınma konusunda bir acele yoksa, kış ve sonbahar aylarında daha uygun fiyatlı tadilat yaptırmak mümkündür.