Tadilat İşlemleri Bittikten Bir Süre Sonra Ev İçerisinde Bu Tadilata Bağlı Bir Hasar Oluşması

Evinizin içerisinde tadilat yaptırmaya karar verdikten hemen sonra, hangi alanda tadilat yaptıracağınıza emin olmanız ve tadilat hukukunu bilmeniz işlerinizi garanti altına almanız açısından oldukça önemlidir. Tadilat yaptırmaya karar verdiğinizde, çalışacağınız kişilerle tadilat işlemi hakkında detaylı bir şekilde görüşme yapmanız hatta bu görüşmeleri yazılı olarak onaylattırmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü yaptıracağınız tadilatın projesine ve yazılı bilgilerine sahip olmak, sizlerin olası bir negatif duruma karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Tadilat yaptıracağınız kişilerle tadilata başlamadan önce garanti kapsamının içerisinde hangi niteliklerin yer aldığını öğrenmek sizleri bir adım daha güvence altına alacaktır. Tadilatınızı yaptırdıktan bir müddet sonra tadilat işleminin gerçekleştiği alanda herhangi bir sorun oluştuğunda veya birden fazla sorunla karşılaştığınızda, bunu tadilat işlemi yaptığınız kişiyle görüşerek sormanız gerekmektedir. Eğer sorun garanti kapsamında ise usta o tadilatı tekrardan işleme almakla yükümlüdür. Bir diğer alternatif seçenek de tadilattan sonra oluşan hasarın, usta tarafından tadilat işlemine bağlı olarak gerçekleştiğini kanıtlamaktır.

Anlaşmanız içerisinde tadilatın garanti kapsamında bu hasar oluşma durumu yer almıyorsa, tadilat işlemi tamamen çalıştığınız kişinin inisiyatifine kalmıştır. Bu tadilata bağlı olarak bir hasar oluştuğunu kanıtladığınız durumda ise çalıştığınız kişiler tadilat işlemlerini tekrardan başlatarak onarım işlemlerine hemen başlayabilirler.

 

Ev İçerisinde Gerçekleşen Tadilat İşlemlerini Garanti Altına Almak

Evinizde tadilat yaptırmaya karar verdiğinizde, bir sürü emek ve masraf harcayacağınızdan bu tadilat işlemini emin ellerde yaptırmanız sizleri bir sürü açıdan mutlu edecektir. Tadilat işlemi esnasında çalışacak ustaların ve tadilat işlemi sırasında kullanılacak ürünlerin profesyonel ya da birinci kalite ürün olması oldukça önemlidir. Çünkü bunlar tadilatınızın çok daha iyi ve güvenilir bir şekilde devam edecek olduğunu kanıtlamaktadır.

Eviniz içerisinde tadilat yaptırdıktan bir süre sonra bu tadilata bağlı olarak bir hasar durumu oluşması durumunda, bu hasarın gerçekten de geçmiş tadilat işleminden kaynaklandığını kanıtlamanız gerekmektedir. Eğer bu hasar, alelade bir şekilde tadilat tarafından oluştuğunu gözler önüne seriyorsa, çalıştığınız firma ve ustalar bu onarımı yapmak zorundalardır. Fakat bu oluşan hasarın, tadilattan dolayı meydana geldiği belli değil ise, çalıştığınız firmanın veya ustaların bu hasar onarımı için sizden ekstra para alma ihtimalleri mevcuttur.

Bunun için tadilat işlemlerine başlamadan önce kendinizi ve tadilat işlemlerinizi garanti altına almak adına, çalışacağınız kişilerle bir sözleşme imzalayabilirsiniz. Böylelikle istenmeyen bir durumla ya da hasarla karşılaştığınızda elinizde sözleşme olduğu için, çok rahat bir biçimde hakkınızı savunarak gerekli işlemlerin başlatılmasını isteyebilirsiniz. Öte yandan evinizi sigorta yaptırmış iseniz, sigorta poliçesi kapsamında oluşan hasarı, sigorta şirketinizden karşılayabilmeniz mümkündür. Bunun için, poliçenizi dikkatlice incelemeniz ve sizi sigortalayan şirketi ya da sigortacıyı arayıp bilgi almanız gerekmektedir.