Tadilat İle Evde Boş Alan Nasıl Oluşturulur?

Evinizde daha fazla boş alan istiyorsanız ev tadilat işleri için işinize yarayacak tavsiyelerimizi hemen okumanızı tavsiye ediyoruz.

Temel yaşam alanı olan evlerin tadilat ihtiyaçları yalnızca hasar onarımlarına değil, başka ihtiyaçlara da dayanıyor. Gerek estetik kaygı, gerek daha fazla alan kazanmak için evinizde tadilat yapmanız gerekebilir. Değişen alışkanlıklar ve ihtiyaçlar karşısında evlerde meydana gelecek değişiklikler de maliyet açısından olduğu kadar konfor alanını genişletmek açısından da önem arz ediyor. Bu yüzden evinizde tadilat yapmadan önce bazı tavsiyeler işinize yarayabilir.

Kullanmadığınız Alanları Belirleyin

Eviniz ne kadar küçük olsa da kullanmadığınız alanlar da mevcuttur. Hatta, bu alanların birçoğunu aslında çok da ihtiyacınız olmayan ya da evinizin mimari yapısı açısından ergonomik sayılmayacak mobilyalar da dolduruyor olabilir. Öncelikle evinizde bu alanları tespit edebilirsiniz. Örneğin; mutfak balkonunu kullanmıyorsanız burayı kapattırıp bir kilere dönüştürebilirsiniz. Böylece mutfak alanında tasarruf sağlamış olursunuz. Binanın arka cephesine bakan bir balkonunuz varsa buraya da aynı şekilde tadilat yaparak çamaşır makineniz ve temizlik malzemelerinizi yerleştirebilir ve banyoda kendinize daha fazla alan açabilirsiniz.

Daha Küçük Ya Da Büyük Odalar Oluşturmak

Özellikle Türkiye’de salonlar hala misafirler için kapısı kapalı tutulan ve sık kullanılmayan alanlar olarak kullanılıyor. Evinizin belki de en geniş bölümü olan salonları bir duvar örerek küçültebilir ve böylece fazladan boş bir alan elde edebilirsiniz. Aynı durum tam tersi için de geçerli olabilir. Kullanışlı olamayacak kadar küçük bir odayı bir başkasıyla birleştirme şansınız bulunuyorsa aradaki duvarı ortadan kaldırarak daha geniş bir alan kazanabilirsiniz.

Mutfaklarda Daha Az Dolap

Sadece alan kazanmak değil, doğru bir teknikle de tadilat yapmak yapmak gerekiyor. Eğer kolon ve kirişlerin geçtiği duvarda tezgah bulunuyorsa raf monte edebilirsiniz. Geniş raflar üzerine mutfak eşyalarınızı yerleştirmek daha ferah bir alana sahip olmanızı sağlayacaktır. Böylelikle dolaplardan kazanacağınız bu alanı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Ebeveyn Banyolarını Tekrar Değerlendirin

Genellikle dubleks evlerde daha çok rastlanan ebeveyn banyolarının asli ihtiyacınız olup olmadığını tekrar gözden geçirebilirsiniz. Çok fazla oda olmasına özen gösterilen mimarilerde odaların küçük olması sorunuyla karşı karşıyaysanız banyonuzu bir giysi odasına dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Böylece yatak odanızda azımsanmayacak bir yer tutan elbise dolaplarının kapladığı alanı kazanabilirsiniz.

Merdiven Altlarını Değerlendirin

Yine dubleks evlerde merdiven altlarında bulunan alan aslında pek de azımsanacak gibi değil. Bu alanı ufak tadilatlarla değerlendirebilmek mümkün. Bu boşluğu kapatarak içine sık kullanmadığınız eşyaları koyacağınız bir dolap oluşturabilirsiniz. Böylelikle odalarınızda bulunduğu için daha fazla yer tutan eşyalarınızı ortadan kaldırarak evinizde daha fazla boş alan elde edersiniz.

Çatı Katlarındaki Eğimi Ortadan Kaldırın

Çatı katlarında hemen hemen herkesin hoşuna giden eğim, ergonomi sizin için öncelikliyse ortadan kalkmalı. Çünkü bu eğim dolayısıyla odanıza koyacağınız eşyalar odanın yüksekliği fazla olan kısmına yığılabilir. Tavanın alçak olduğu yer koyamadığınız eşyalar yüzünden boş kalıyorsa evde tadilat yapmak için bir sebebiniz olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle odanızın her köşesi eşit yükseliğe sahip olur ve eşit miktarda kullanım alanı sunar. Bu da daha fazla boş alan elde etmenizi sağlar.

Evinizde tadilat yaparken iyi bir plan çıkarmak ve gereklilikleri tespit etmek sandığınızdan çok daha az bir maliyette çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyabilir. Eğer evinizde küçük dokunuşlarla ne gibi farklılıklar yaratabileceğinizi merak ediyorsanız Düşük Bütçe ile Tadilat Yapma Fikirleri yazımızı da hemen okuyabilirsiniz.

Balkonunuz Değerlendirebilirsiniz

Şayet yeteri kadar balkonunuz var ise ya da balkonun sizin için gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, balkonunuzu kapatarak yeni bir alana sahip olabilirsiniz. İster PVC ile ister cam balkon sistemleri ile yaptırabileceğiniz bu işlem sayesinde, yeni bir yaşam alanına, hatta yeni bir odaya sahip olabilirsiniz. Bu sayede evinize yeni bir alan katmış olacak, yeni açılan bu alanı istediğiniz konumda kullanabileceksiniz.

Alaturka tuvaletten, küçük bir depolama alanına

Günümüzde hemen hemen tüm evlerde, banyolarda ekstra bir tuvalet bulunmaktadır. Genellikle alafranga olarak tabir edilen bu tuvaletler, ev halkının kullanımı için gayet uygun yapıdadır. Ekstra bir tuvaleti bulunan evlerde bu kısımda yapılacak, basit bir tadilat ile tuvaleti kapatarak bu alanı kullanmak mümkündür. Depo olarak kullanılabilinecek bu alanda ütü masasından tutunda, elektrik süpürgesine kadar her şeyi rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Fazla ve gereksiz mutfak dolap ve tezgâhından kurtulun

Artık günümüzde, evlerde kullanılan mutfak eşyaların da daha kullanışlı ve daha minimalist parçalara yer verilmekte. Bundan dolayı da mutfak dolap ve tezgâhları da daha az yer tutacak fakat daha efektif kullanılacak tarzlara büründü. Öyle ki evinizde yer alan geniş tezgâh üstünü ve büyük dolapları yaptıracağınız kullanışlı ve minimalist yenileri ile değiştirebilirsiniz. Elbette ki bu tadilat için uzman kişilerden destek almanız ve usta ellere yaptırmanız gerekecektir.

Gereksiz duvarları yıktırın

Ev dediğimiz şey elbette ki dört duvar olarak tabir edilse de bazı zamanlar duvarlar bile bir evin dar görünmesini sağlayabilmektedir. Bunun için, örneğin oturma odası ve mutfağın birleştiği duvarı yıktırarak daha geniş görünüm sağlayıp, boş alanlar yaratabilirsiniz.