Tarihi yapısı 1900’lü yıllara dayanan mimari bir işlem olan sundurma işlemi ilk olarak, evlerin tek katlı olması nedeniyle kapı önlerini yağmur ve güneşten korumak amacıyla yapılmış bir işlemdir. Günümüzde bu işlem aynı amaca hizmet etmekle birlikte daha dekoratif şekillerde yapılmaktadır. “Sundurma nedir?” diye genel bir tabire bakılacak olduğunda, yağmur ve güneşten korunmak amacıyla yapılan genel olarak kapı önlerine yapılan, direkt ya da direk kullanılmaksızın üç yanı açık olarak sabitlenen küçük çatı modelidir.

Kullanım Alanı

Eski çağlara göre kapı üstlerinde küçük çatı modelleri eskisi kadar kullanılmamaktadır. Ancak hâlâ mimari yapı içerisinde sundurma terimi sık bir şekilde geçmekte ve yapılar için kullanılmaktadır. Bu nedenle “sundurma nedir? Ne işe yarar?” Gibi sorular sıkça gelmektedir. Sundurma ilk olarak güneş ve yağmurdan korunmak için yapılan bir işlem olmasıyla birlikte günümüzde boyutları büyütülmeye başlanmıştır. Hala kapı üstlerine çatı modeli olarak yapılmakta olan sundurmalar, biraz büyütülerek veranda kapsamında kullanılmaktadır.
Bina yapımlarında bu durumun başlangıçta belirlenmesi önemlidir. Binanın yapısının korunması ya da ev yapılmak istendiğinde evin korunması için sundurma işlemi yapılabilir. Özellikle bir mimari yapı yaptırıyor ya da evinizde değiştirmek istediğiniz bir bölge yer alıyorsa bu bölgelerde sundurma işlemi için uygun boyut belirtmeniz gerekmektedir. Sundurma boyutu büyük olarak belirtildiğinde, evinizde yeni bir verandaya sahip olmuş olacaksınız. Ancak küçük boyutlu bir sundurma istemeniz halinde kapınızın üstünde koruma amaçlı yer alan bir küçük çatı mevcut olacaktır.

Ne İşe Yarar?

Güneş ışınları iç cephe ve dış cephe olmak üzere oldukça zarar veren ışınlardır. Özellikle güneş ışığına sıkça maruz kalınan bir bölgede yaşanılıyorsa, sundurma en önemli mimari eklentilerden biri haline gelecektir. Sundurma yalnızca kapıların üstlerini ya da kapıları güneşten ve güneş etkilerinden korumamaktadır. Sundurma, güneşten gelen zararlı ısınları kırarak, bu ışınların mimari yapıya zarar vermesini engellemektedir. Küçük yapılı olsalar da bina ve evler için oldukça büyük görevleri bulunmaktadır. Farklı tiplerde yer alan sundurma işlemleri için evinize en uygun olanı tercih edebilir ve güneş, yağmur gibi etmenlerden korunmayı başarabilirsiniz.