Split Klima Nedir?

Genellerde evlerde kullanılan klima tipinin genel adı olan split klimalar, iki ayrık (split) üniteden oluştuduğu için bu şekilde isimlendirilmiştir. Evin iç mahallerinden birinde yer alan ünite (soğutucu / buharlaştırıcı / evaporatör) ve evin dışında bir konuma monte edilen dış üniteden (yoğuşturucu unite / condensing unit) oluşan bu tip klimalar, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknoloji, aynı zamanda aynı kompresör üzerine birden fazla iç ünite kurulabilmesini de mümkün hale getirmektedir. Çok büyük tesislerde, dışarıda kurulu soğutma birimine bağlanan çok sayıda iç ünite söz konusu olabilmektedir. Bu sayede geniş alanlarda daha efektif ve düşük maliyetli yapılanma söz konusu olabilmektedir.
Klima Tipleri
Uzun yıllardır hayatımız var olan klimalar, teknoloji geliştikçe birçok farklı tip ve model şeklinde hem evlerimizde hem de sanayi de daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Mekanik soğutma çevrimi prensibinde çalışan bu klima cihazlarında, sentetik veya özellikle son yıllarda doğal soğutucu akışkanlarının kapalı bir sistemde çevrimi ile soğutma prosesi elde edilmektedir. İç ünitede bir eşanjör ve genelde radyal fan ile ortamın soğutması sağlanırken; dış ünitede bir klima motoru (kompresör) ve bir kondenser başta olmak üzere soğutma çevriminin diğer ekipmanları yer almaktadır.
Geçmişte pencere tipi klimalar yaygın biçimde kullanılmış ancak, bu makinelerin aşırı enerji tüketimi, yer kaplama durumu ve verimsizlikleri nedeniyle günümüzde kullanım oranı ciddi şekilde azalmıştır. Modern klima sistemleri;
• Split Klimalar
• Kanal tipi soğutma sistemleri
• Kaset Tipi Klimalar
• Dolap tipi klimalar
olmak üzere sınıflandırılır. Büyük alanların soğutulmasında kaset ve dolap tipi klimalar kullanılırken, split tip klimalar küçük odaların iklimlendirilmesinden, belli büyüklüğe kadar geniş alanların soğutulması veya ısıtılmasında kullanılabilmektedir.

Split Klima Özellikleri
Split tip klimalar genelde ısı pompası prensibinde çalışmaktadır. Yani bu sistemler, hem ısıtma hem de soğutma yapabilmektedirler. Bu işlem, sistemdeki gazın komut verildiğinde ters yönde akmasının sağlanması suretiyle elde edilmektedir. Tercih edilmesinde birçok avantaj bulunan split klimalar, farklı boyutlarda ve güçlerde olabilme, monte edileceğe yere dekoratif bir görünüm kazandırma, az yer kaplama ve en çok da sessiz çalışma gibi özellikleri ile kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır. Hali hazırda inverter teknolojisinin de klimalara entegre edilmesi ile son derece düşük enerji maliyetleri ile soğutma yapabilen klimalar üretilmeye başlanmış durumdadır. Ancak maalesef ısıtma teknolojisi tüm cihazlarda rezistans altyapısı ile çalıştığından, bu fonksiyonun enerji maliyetleri hâlâ bir miktar yüksektir.