İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
13 Eki

Sıcak İklim Veya Soğuk İklime Göre İnşaatta Ne Gibi Değişiklikler Yapılmalı?

ŞANTİYE

Sıcak İklim Veya Soğuk İklime Göre İnşaatta Ne Gibi Değişiklikler Yapılmalı?

Ülkemiz, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyi farklı iklim koşullarına sahiptir. Akdeniz sahilleri yılı büyük çoğunluğunu sıcak ve ılık geçirirken Doğu Anadolu bölgelerinde ise yılın çoğu soğuk ve karlı geçer. Tabi farklı iklim koşulları inşaat projelerini de etkiler. Kavurucu güneşin yıl boyu kendini hissettirdiği bir yerle dondurucu soğukların olduğu bir yerde yapılan binalar aynı özelliklere sahip olamaz. Bu nedenle şirketleri bina yaparken bölgeyi tanımalı ve bölgenin özelliklerine göre projelendirme yapmalıdır.
İnşaat projesi hazırlanırken, iklim koşullarının dikkate alınması önemlidir. Sıcak iklim ve soğuk iklim, farklı bina ihtiyaçlarını ortaya çıkarır. Genellikle en önemli ihtiyaçlar ise enerji verimliliğiyle ilgilidir. Bina sakinleri mümkün olduğu kadar düşük ısınma faturası ödemek ister. Aynı durum evi soğutmak için kullanılan klima kaynaklı elektrik faturası için geçerlidir. Bu nedenle sıcak veya soğuk iklime göre inşaatta bazı değişimlerin yapılması gerekir.

Yalıtım Sistemi Değiştirilmeli

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta kullanılacak yalıtım sistemidir. Soğuk iklime sahip bölgelerde inşaat yaparken, dış ve iç mekan arasındaki soğuk hava alışverişinin en aza indirilmesi gerekir. Fakat bu işlem yapılırken binanın hava alması da gerekmektedir. Sıcak iklimlerde ise soğuk iklimlere göre daha ince yalıtım sistemleri kullanılabilir. Çünkü sıcak iklimlerde evlerin ısınma ihtiyacı daha az olacaktır.
Yalıtım sistemleri seçilirken, inşaat öncesinde binaya getireceği ek yük de dikkate alınmalıdır. Yalıtım projelerinin inşaat tamamlandıktan sonra değil inşaat sürecinde uygulanması başarı oranını arttıracaktır.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Çatı Malzemesi Değiştirilmeli

Sıcak ve soğuk koşullarının yanı sıra inşaatın yapılacağı bölgenin yağış özellikleri de dikkate alınmalıdır. Kurak bölgelerde uygulanan çatı sistemleriyle boş yağmur ve kar olaylarının görüldüğü çatı sistemleri arasında farklılık vardır.
Kurak iklimlerde öncelikli amaç, ısının mümkün olduğu kadar güneş ışınlarını yansıtmasıdır. Böylece çatıdan emilen güneş ışınlarının binayı ısıtması engellenir. Fakat yağmurlu bölgelerde ise çatı yalıtımı daha fazla önem taşır.
Yağışın bol olduğu bölgelerde, bina yapımında ilk olarak su gideri sistemlerinin doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Eğer yağışın çok olduğu yerde yetersiz çatı gideri uygulanırsa, bina su alabilir ve ilerleyen dönemlerde büyük zararlar ortaya çıkabilir. Ayrıca çatıda biriken yağmur suyunun doğal akış sağlayabileceği bir tasarım da uygulanabilir.
Yağış genellikle kar şeklindeyse, kurak ve yağmurlu bölgelerden oldukça farklı bir tasarım seçilir. Çatılarda kar biriken bölgelerde, çatı tasarımı ek kar yükünü taşıyacak şekilde yapılmalıdır.

sicak iklim

Alternatif Isınma Uygulamaları Yapılmalı

Sıcak bölgelerde binaya gelen güneş ışınlarından faydalanmak mümkündür. İnşaat aşamasında binaya güneş panelleri entegre edilebilir. Alternatif bir tasarım olsa da güneş panelleri hem ısınmada kullanılabilir hem de binanın genel ısı tutma kapasitesini azaltabilir.
Binanın dışına yapılan uygulamalara ek olarak binanın içinde de en verimli ısıtma yöntemleri uygulanmalı. Örneğin soğuk iklimlerde, evlerdeki kalorifer peteği sayısının sıcak iklimlere göre daha fazla olması gerekir. Ya da yerden ısıtma uygulaması yapılacaksa, soğuk iklimlerde borular daha sık döşenmelidir. İnşaat projesinin başarısı için ısınma yöntemlerinin doğru bir şekilde planlanıp uygulanması gerekir.

Pencere Tasarımı Gözden Geçirilmeli

Binanın yeterince güneş ışını alması, enerji verimi açısından oldukça önemlidir. Sıcak iklimlerde bu pek sorun olmaz. Fakat soğuk iklimlerde genellikle güneşli gün sayısı kısıtlıdır. Ayrıca güneş daha kısa süre göründüğü için bu kısa sırada mümkün olan en fazla verimin elde edilmesi gerekir.
Bu durumda ise inşaat sırasında doğru pencere uygulamaları hayat kurtarabilir. Soğuk iklimlerde Fransız balkon olarak da adlandırılan boydan boya pencere uygulamaları faydalı olacaktır. Bu şekilde binanın içi daha fazla aydınlanır ve ısıtılır. Sıcak iklimlerde de boydan boya pencere uygulaması yapılabilir. Fakat bu uygulama, genellikle soğuk iklimlerde enerji verimliliği sağlamak için ideal bir çözümdür.

İnşaat Malzemesi Seçimi

Son yıllarda inşaat sektöründe inanılmaz değişimler yaşandı. Artık birçok inşaat şirketi, inşaat projelerinde sürdürülebilir ve doğa dostu ürünler tercih ediyor. İnşaat malzemeleri, ev sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde farklı iklim koşullarına uygun olarak üretiliyor.
İnşaat şirketleri ise projelere başlamadan önce iklime göre uygun malzeme seçimi yapıyor. Yalıtım sistemleri ve çatı malzemeleri, tüm gerekli bileşenler göz önünde bulundurularak seçiliyor. Böylece ortaya çıkan inşaat projeleri, ev sahiplerini memnun ederken doğanın korunmasını da sağlıyor.

Tadilat Firmaları il… 13/10/2018 Tadilat Firmaları ile anlaşmak Mı Kendi Başımıza Tadilat Yapmak Mı Topraklamanın Önemi Ve Eski Evlerde Olan Topraklama Sorununun Tadilat Topraklamanın Önemi… 13/10/2018