Sıcak Daldırma Galvaniz Nedir?

Galvaniz adı ile bilinen işlem asıl olarak, korozyona karşılık olarak bir metalin çinko ile kaplanmasına denilmektedir. Galvaniz çeşitleri kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bu çeşitlerden ilki elektro galvaniz iken ikincisi ise sıcak daldırma galvaniz kaplamasıdır. Bu iki çeşit işlemi de kaplanacak metale göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kullanım alanları ve yapım işlemleri olarak da farklılık gösteren bu çeşitlerden en çok kullanılan galvaniz çeşidi, sıcak daldırma galvaniz kaplamadır.

Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak daldırma galvaniz kaplaması endüstriyel alanda sanayinin gelişiminden beri kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu kaplama çeşidi, ürün ömürlerinde oldukça iyi bir fark yaratarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Sıcak daldırma galvaniz işlemi, erimiş çinko maddesi içeren bir kettle içerisine çeliğin daldırılmasıdır. Kettle içerisine atılan çelik, erimiş haldeki çinko ile reaksiyon içerisine girerek çelik için metalürjik bir alaşım kaplama oluşturur. Bu kaplama oldukça dayanıklı ve üstün bir koruma sağlar.
Galvaniz çeşitleri arasında sıcak daldırma galvaniz işlemi, çeliğin korunması için en iyi yöntemlerden birisidir. Bu işlem sonucunda çelik daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir hale gelir. Aynı zamanda sıcak galvaniz ile kaplanan ürünlerde yıllar boyunca herhangi bir bakım ya da onarım işlemi gerekmez.

 

Kaplama Prosesi

Sıcak daldırma galvaniz işlemi temelde üç aşamadan oluşur. Bu aşamalar doğru bir işlem yapmak açısından oldukça önemlidir.

 Yüzey hazırlama

 Galvaniz

 Kontrol

Bu üç temel aşamanın doğru yapılması önemlidir. İlk olarak yapılan yüzey hazırlama işlemi bu aşamada en önemlisidir. Çinko kirli bir çelik yüzeyi ile herhangi bir reaksiyona girmez. Bu nedenle çelik yüzeyi iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Yüzey hazırlığı için yağ alma, asit ile temizleme ve flaks işlemleri yapılabilir. Bu işlemler sonucunda çinko maddesinin reaksiyona gireceği bir çelik yüzeyi oluşur.
Galvaniz aşamasında, bahsedildiği gibi erimiş çinko ile çelik bir kettle içerisinde reaksiyona girer. Bu reaksiyon sonucunca çelik üzerine reaksiyona dayanıklı bir çinko tabakası olur. Bu çinko tabakası çelik maddesinin daha uzun süre boyunca kalmasını ve dayanıklılığını sağlar.
Kontrol aşamasında ise yapılan tüm sıcak daldırma galvaniz sonucunun prosedüre uygun olup olmadığı kontrol edilir. Kontrol de en önemli öncelik kaplamanın kaplama standartlarına uyup uymadığıdır. Yapılan testler mikrometreler ya da tahribatsız olarak adlandırıla muayene ölçüm aletleri ile birlikte yapılır.

Sıcak Daldırma Galvanizi Seçimi

Kaplama sistemleri arasında en çok tercih edilen ve en iyi sonuçları veren kaplama sistemi sıcak daldırma galvanizidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı kaplaması sayesinde hem çeliklerinizi hem de cebinizi korumuş olacaksınız. Bu kaplama çeşidinin tercih edilmesinin diğer sebepleri aşağıda verilmiştir.

 Düşük maliyetli olması

 Uzun ömürlü olması

 Uygulama hızının yüksek olması

 3 yönlü koruma içermesi

 Kalite kontrol alanındaki kolaylığı