SCHMIDT ÇEKİCİ

Schmidt çekici, bir deney aleti olarak bilinmektedir. Genel yapısına bakıldığında sertleşmiş betonlar için kullanılmakta olan schdmit çekici, basınç dayanımını test etmektedir. Deney amacıyla kullanılması ve yapılan deney betonlara herhangi bir hasar veren deneyler arasında yer almamaktadır. Yalnızca basınç dayanıklılığının kontrolü sağlanarak, betonların yük kaldırma ve sağlamlık testleri yapılır. Bu testler için farklı ve büyük aletler yerine schmidt çekici kullanılmaktadır. Çalışma mekanizması şöyledir, çekiç yüzeye darbe yapar ve ezilmesine basınca göre eğrilerden betonun tahmini basınç dayanımı bulunur. Fakat doğru sonucu vermez. Özellikle yeni betonlarda kullanılması doğru sonuç vermez. Eski betonlarda güçlendirme faaliyeti öncesi kullanılan bir çekiçtir.

İnşaat sektörü her açıdan farklı yapılara ve farklı terimlere sahip bir sektördür. Bu sektör içerisinde beton yapıları, yapılacak olan binalarda yük kaldırma dayanıklılığı, zemin dayanıklılığı gibi birçok farklı unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Her unsur için ayrı bir test yöntemi vardır. Betonlar için kullanılan yöntem ise schdmit çekici ile yapılan deney yönetimidir. Bu yöntemde kullanılan çekiç adı ağır bir isim gibi olsa da schdmit çekici bu özelliği taşımamaktadır. Ayrıca betonlara herhangi bir hasar dahi vermeden bu işlemi en iyi yollarla göstermektedir.
Deney aşaması için çekicin ucu deneyi yapılacak olan betonun yüzeyine dik bir şekilde yavaşça bastırılır. Çekiç içerisindeki yaylar geri tepme sesi verecektir. Geri tepme sesi gelmesi halinde, çekicin gövdesi üzerinde bulunan gösterge sabitleme tuşuna basılır. Gösterge sabitleme tuşuna basıldıktan sonra çekicin gövde kısmında yer alan değer okunur ve kaydedilir. Deney örneği olarak kullanılan betonda, birbirinden uzaklığı en az schmidt çekicinin uç kısmının çapına eşit olan, en az 10 farklı noktaya bu deney uygulanır. Tekrarlanan değerler kaydedilir ve en büyükten en küçüğe sıralanır. Burada uygulanan yöntem dayanıklılığın testine dayanır. Bu nedenle ölçülen değerler arasında yüksek bir fark oluşmaması gerekmektedir. Yüksek farkların oluşması halinde işlemler ona göre yapılmaktadır. Ancak genel olarak farklar 2-3 artı değer gösterecektir.

Betonlarda yaşlanma durumu bulunmaktadır. Dayanıklılık testi gerektiren betonlar özellikle yaşlanma durumu bulunan betonlar olması nedeniyle bu betonlara ayrı bir işlem uygulanmaktadır. Yaşlanmış betonların yüzey kısmında karbonlaşma sertleşmesi oluşur. Bu nedenle doğru sonuçlar alınmaz. Kalibrasyonun belirli aralıklarla yapılması halinde yaşlanmış betonlardan doğru sonuçlar alıncaktır. Schdmit çekici bu noktada kullanılabilecek en doğru yüzey dayanım testi aleti olarak bilinmektedir.