ŞAP HARCI NASIL HAZIRLANIR?

Zemin kaplama işlemlerinde, zemine birçok farklı işlem uygulanır. Ancak zeminin kaplanmasından önce şap uygulaması oldukça önemlidir. Doğru yapılmamış bir şap ile zemin dayanıksız ve istenilmeyen şekilde olacaktır. Zeminin daha dayanıklı ve sert olması için şap yapılması gerekmektedir. Şap harcı hazırlamak bu noktada önemlidir. Bu nedenle şap harcı nasıl hazırlanır ve nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevapları iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle sizler için “şap harcı nasıl hazırlanır?” sorusuna sizlere faydalı olacak bilgileri hazırladık.
Şap harcı hazırlanırken kaplama yapılacak olan zeminin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle zemine uygun bir şap harcı hazırlanmalıdır. Şap harcı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konulardan ilki bu durumdur. Zeminin yapısına göre şap harcının kalınlığı, çeşidi gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. “Şap harcı nasıl hazırlanır?” sorusuna gelindiğinde ise bu durumlar ilk başlarda oldukça önemlidir. Yanlış kalınlıkta hazırlanan şap harcı zeminin yanlış olmasını ve düzensiz görünmesini sağlayacaktır. Şap harcının yoğunluğu, harcın kuruma süresini etkiler bu nedenle harcın hazırlanması doğru zamanlama ile yapılması gerekmektedir.

Şap harcı nasıl hazırlanır konusunda alınmış olan sentetik şap ile belirli miktarda su katılarak şap harcı hazırlamak mümkündür. Ancak burada kullanılacak olan su miktarı şap harcının yoğunluğunu belirleyecektir. Bundan kaynaklı olarak zeminin yapısına göre su eklemesi yapılmalıdır. Bu sayede daha doğru bir zemin yapısı elde edilecektir. Şap harcı hazırlanırken sentetik şap kullanılmaması halinde su oranları ve kullanılacak malzemenin çeşidine göre işlem değişmektedir. Bu kapsamda kullanılacak şap malzemesinin içerisine yine zemin durumuna göre ve kullanılan şap malzemesinin durumuna göre su katılması gerekmektedir.
Şap harcı hazırlanması sırasında yalnızca sentetik şap ve diğer şap malzemeleri kullanılmamaktadır. Bu malzemeler dışında şap harcı içerisinde farklı malzemeler de eklenebilmektedir. Bu eklemeler yapılmak isteniyorsa özel şap karıştırma makineleri kullanarak bu malzemeleri karıştırmalı ve malzemelerin doğru bir şekilde karıştığından emin olunmalıdır. Şap harcı nasıl hazırlanır konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler zemin durumu ve şap harcının yoğunluğudur.